GenelSosyal Medya

Meta CEO’su Mark Zuckerberg’ün Hakkınızda Topladığı Rahatsız Edici Bilgiler

Meta'nın sahibi olduğu Facebook, Instagram ve WhatsApp hakkımızda ne tür bilgiler topluyor hiç merak ettiniz mi?

Kuşkusuz Facebook ve Instagram gibi uygulamaların popülaritesinin en büyük nedenlerinden biri ücretsiz olması. Söz konusu platformlardan hiçbiri kullanıcılarından para almıyor. Ancak buna rağmen bizlere resmen sınırsız depolama alanı ve çok daha fazlasını sunuyor. Peki oldukça popüler olan bu platformlar, yıllık milyar dolara ulaşan masraflarını nasıl karşılıyor?

Facebook ve Instagram Neye İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Biliyor?

Muhtemelen pek çoğunuzun bu soruya vereceği ilk cevap tabii ki de reklamlar olacaktır. Elbette ki bu cevap kısmen doğru. Yine de sosyal medya platformları reklamları televizyondan alışık olduğunuz şekilde rastgele göstermiyor.  Bunun yerine kullanıcılara ait tüm bilgileri toplanıyor ve yapay zeka yardımıyla işleniyor.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde ise çok spesifik ve hatta sizin bile ilginizi çekeceğini bilmediğiniz reklamlar oluşturabiliyor. Örneğin sadece 40-45 yaş aralığındaki strateji oyunlarına ilgili insanlara uygun ya da 25-30 yaş aralığındaki erkek tenis oyuncularına yönelik bir ürününüz mü var, harika! Artık tek yapmanız gereken Facebook’a girmek ve doğru kullanıcılara yönelik bir reklam ayarlamak.

Peki Facebook tüm bunları nasıl başarıyor? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Meta, kendine ait tüm platformlarda kullanıcılarına ait her bilgiyi kaydediyor. Bu da ona sahip olduğu tüm bilgileri bir araya getirerek belirli bir müşteri tipine odaklanan reklamlar oluşturma imkanı sağlıyor. İşte Meta’nın hakkınızda bildiği yok artık dedirtecek bilgiler.

Meta, Her Kullanıcısının Yüzünü Tanıyor!

Meta, Facebook ve Instagram’a yüklenen her fotoğrafı tarıyor. Bu sayede hem sizi hem de arkadaşlarınızın yüzlerini biliyor. Örneğin arkadaşınız bir fotoğraf yükledi ve sizi etiketlemedi mi? Hiç sorun değil, çünkü Mark Zuckerberg sizin kim olduğunuzu biliyor. Şirketin yüz tanıma teknolojisine sahip yapay zekası sizi fotoğraf ile ilişkilendirerek bu bilgiyi ileride göstereceği reklamlar için kullanıyor. Algoritmasına oldukça güvenen sosyal medya devi, yapay zekanın doğruluk payının yüzde 98 olduğunu iddia ediyor. Üstelik her yeni yüklenen fotoğraf, bu doğruluk payının artmasına neden oluyor.

Facebook Her Hareketinizden Haberi Var

Eğer Facebook, Instagram ya da WhatsApp kullanıyorsanız, Meta sizin nerede olduğunuzu daima biliyor. Üstelik bunun dışarıya kapalı güvenli bir sistem olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Örneğin birkaç yıl önce bir geliştirici, Messenger uygulamasındaki bir açıktan faydalanarak Harry Potter filmindeki Çapulcu Haritası’ndan esinlenen bir harita eklentisi geliştirmişti. Bu sayede eklentiyi kullanan herkes, tıpkı filmdeki gibi tüm kullanıcılarını takip edebildi. Bu durum şirketin anlık olarak konum takibi yaptığını ortaya çıkardı. Hızlıca aksiyon alan şirket açığı kapattı. Ancak bu durum konum verilerinin toplandığı gerçeğini açığa çıkarmış oldu.

Mesajlarımız ve Aramalarımız Gerçekten Güvende Mi?

Meta, kesinlikle kullanıcıların kişisel verilerine duyduğu saygı ile bilinen bir şirket değil. Ancak bazı hamleleri herkesin ağzını açık bırakmayı başarıyor. Kişisel veri toplama konusunda hiçbir sınır tanımayan şirket, arama ve mesajlarımızdan da faydalanıyor. Birkaç yıl önce Twitter’da bazı ekran görüntüleri paylaşan bir kullanıcı, Facebook’un kendisine ilişkin hangi verileri topladığını gözler önüne serdi. Messenger ve WhatsApp rehberinizden aramalarına kadar tüm bilgileri elinde bulunduran şirket, bunları kişiselleştirilmiş reklam için kullanıyor.

Ancak sosyal medya devine göre, kullanıcıların endişe etmesini gerektirecek bir durum yok. Tamamen yapay zeka denetiminde olan bu durum herhangi bir insan müdahalesine açık değil. Yani mesajlarınız kesinlikle biri tarafından okunmuyor. Yine de sistemde bunun mümkün olması bile kullanıcıları tedirgin etmeye yetiyor. Üstelik  bilgi toplama bununla da sınırlı değil.

Örneğin sadece sesli konuşmada bahsettiğimiz şeylerin sürekli karşımıza reklam olarak çıktığına denk gelmişsinizdir. Aniden gelişen bir seyahat nedeniyle uçak biletine ihtiyacınız olacağını başka türlü nereden bilebilir ki. Üstelik bu bahsettiklerimiz sadece Facebook, Meta ve Instagram gibi Meta platformları için geçerli değil.

İnternette ücretsiz sahip olduğunuz her şey ve evet bazen de ücretli olan servisler bile verilerimizi sömürüyor. Ne yazık ki bize bu verilerin yanlış ellere geçmemesini ummak dışında yapabileceğimiz bir şey kalmıyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu