Güncel Teknoloji HaberleriİnternetYapay Zeka

Wix Yapay Zeka Aracı ile Nasıl Site Yapabilirsiniz?

Site yaptırmaya ihtiyacınız mı var? Wix Yapay Zeka Aracı ile artık bu inanılmaz kolay. Gelin tüm süreci size tek tek anlatalım.

ChatGPT’nin hayatımıza girmesiyle birlikte karşımıza çıkan yenilikler birçok internet kullanıcısını şaşırttı ve bu araçlarla yapabilecekleri konusunda oldukça heyecana kapılmalarını sağladı. Birçok sektörde yeni yaklaşımlar ve çözümler sunmaya başlayan yapay zeka teknolojisi, tabii ki yazılım alanını da etkisi altına alarak; yapay zeka web sitesi yapma araçlarıyla da sektöre ve kullanıcılara yeni ufuklar açtı.

Wix 2016 yılında yapay zeka destekli olarak geliştirdiği ADI aracıyla bu konuda uzun yıllardır etkili bir hizmet sunarken, geliştirmiş olduğu yeni üretken yapay zeka sitesi yapma aracıyla çıtayı çok daha yukarılara çıkarmayı başardı.

Wix ADI ile Wix Yapay Zeka Site Yapma Aracı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Wix ADI site oluşturucusu yayınlandığı zamandan itibaren, site yapma süreçlerini kolaylaştırıp geliştiren yapay zeka destekli inovasyonları Wix Editörünün içerisine ekleyerek kullanıcıların hizmetine sunmuştu.

Site tasarlama süreçlerine yenilikçi ve gelişmiş özellikler getiren yapay zeka site yapma aracı ise, daha özelleştirilebilir tasarım ve içerik üretme kabiliyetlerini bir arada sunuyor.

Üretken yapay zeka ile desteklenen bu yeni araç, verimliliğinizi arttırarak hayalinizdeki web sitesini kurmak için harcamanız gereken çabayı azaltmanıza yardımcı olur.

Yapay Zeka Site Oluşturma Aracı

Wix’in web sitesi oluşturma aracı, üretken yapay zekanın gücünü kullanarak kısa sürede göz alıcı tasarımlar oluşturmanızı sağlıyor. Üstelik web tasarım ya da kodlama konusunda teknik bir bilgiye sahip olmasanız da, site tasarımını, bölümlerini ve metinlerini, Wix Al yetenekleriyle devamlı olarak geliştirme şansınız da bulunuyor. Yapay zeka tarafından sunulan öneriler doğrultusunda temaları özelleştirme ve sayfaların düzenini değiştirme gibi işlemleri hızlı adımlarla tamamlayabilirsiniz.

Wix’in geliştirmiş olduğu gelişmiş üretken yapay zeka aracıyla nasıl kolay bir şekilde web sitesi kurabileceğinize ayrıntılı bir rehber eşliğinde göz atalım.

Yapay Zeka Destekli Site Kurulum Süreci

Wix size kimin için web sitesi oluşturmak istediğinizi sorar ve sizin cevabınız doğrultusunda kurulum sürecini başlatır.

Wix AI Asistan

Yapay zeka yardımıyla web sitenizi çok daha hızlı kurmanızı sağlayacak olan AI asistan ile sohbeti başlatabilir, kurmak istediğiniz web siteniz hakkında anlık iletişim sürdürebilir, sizin için kişiselleştirilmiş metinler, görüntüler ve çeşitli araçlar elde edebilirsiniz.

Yapay zeka asistanının sorduğu sorulara, tam olarak ne cevap vereceğinize karar veremezseniz; “Yanıtlamama Yardımcı Ol” butonunu kullanarak yine yapay zekadan sizin için seçenekler sunmasını isteyebilirsiniz.

Site Adını Belirleme

Site kurulumu başladığında; yapay zeka aracı size, web sitenizin adının ne olmasını istediğinizi sorar. Burada belirlediğiniz ad doğrultusunda kurulum süreci devam eder.

Web Sitenizin Tanımı Yapma

Kurulumun sonraki aşamasında, hayalinizdeki işletmenin tanımını kısa bir özet olarak AI Asistana iletebilirsiniz. Wix’in üretken yapay zeka aracı sizin için en uygun tanıtım metnini anlık olarak geliştirip zenginleştirerek size iletecektir.

Hedef Kitle Belirleme

Önceki adımlarda verdiğiniz cevaplar doğrultusunda sizi ve işletmenizi tanıyan yapay zeka aracı, markanız aracılığıyla ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi sorar ve verilen cevap doğrultusunda hedef kitlenizi optimal hale getirmek için seçenekler sunar.

Site Profili

Yapay Zeka Asistanının sorduğu sorulara vermiş olduğunuz cevaplar doğrultusunda “Site Profiliniz” oluşturulur.

Site profilinizde, üretken yapay zeka destekli asistan markanıza özel olarak;

 • Slogan
 • Site türü (E-ticaret web sitesi, kurumsal web sitesi vb.)
 • Site Uygulamaları ( Yapay zeka asistanı; belirtmiş olduğunuz amaçlara uygun olan gerekli uygulamaları, kontrol panelinden erişebileceğiniz şekilde web sitenize entegre eder. Örneğin; Sanal Mağaza, İletişim Formları, Instagram Öne Çıkan Gönderiler vb.)

gibi içerikleri ekranın sağ bölümünde anlık olarak paylaşır, bu fonksiyonları eş zamanlı olarak sitenize ekler.

Kurulum aşamasının temel adımlarını tamamladığınızda Wix yapay zeka site yapma aracı, size özel kişiselleştirilmiş olan kontrol panelini oluşturur.

Kontrol paneline giderek;

 • Sitenizi daha hızlı yayına alabilmeniz için özelleştirilmiş kurulum adımları
 • Yapay zeka aracına vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ihtiyaçlarınıza uygun halde üretilmiş şablonları
 • Web siteniz için özel oluşturulmuş görüntüler ve metinleri

görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve uygulayabilirsiniz.

Tüm site kurulum adımlarını tamamladığınızda site temanızı, genel düzeni ve daha birçok seçeneği ince ayarlar gerçekleştirerek mükemmel hale getirebilirsiniz.

Sitenize Hangi Sayfaları Ekleyeceğinize Karar Verin

Web sitenizin hedefleri, oluşturmayı tercih ettiğiniz web sayfalarında hayata geçer. Hazırlanan bu sayfalar, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların görmelerini istediğiniz bilgileri içerir.

Sitenizde kullanacağınız sayfa yapılarının hangilerinin markanıza ve kullanıcı hedefinize uygun olduğuna karar vermek için rakiplerinizin web sitelerini inceleyebilir, analiz edebilir, nasıl tercihlerde bulunduklarını anlamak üzere araştırmalar yapabilirsiniz.

Optimum bir web sitesi için öncelikli olarak bulunması gereken sayfalar;

 • Anasayfa
 • Hakkımızda
 • Mağaza Sayfası (E-ticaret web siteleri için gereklidir.)
 • Sık Sorulan Sorular
 • İletişim

şeklindedir.

Seçeceğiniz her yapıdaki sayfa için metin ve içeriklerinizi Wix yapay zeka site yapma araçlarını kullanarak oluşturabilirsiniz.

E-Ticaret Web Sitesi Ödeme Alma Fonksiyonu

Yapay zeka aracıyla oluşturduğunuz web siteniz üzerinden E-ticaret faaliyeti yürütmeye karar verdiğinizde Wix “kontrol paneli” üzerinden ödeme alma bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Bağlantı ve kurulum adımına gelerek “ödeme yöntemi bağla” butonu ile ödeme alma seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan ödeme yöntemi bağlama ekranında; işletmeniz için uygun olduğunu gördüğünüz ödeme sistemini seçerek, entegrasyon sürecinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Domain ve Hosting

İhtiyaçlarınız doğrultusunda Wix’in sunmuş olduğu web sitesi hizmet paketleri arasından tercihinizi yaptığınızda, çalışma süreniz boyunca yüksek güvenlikli bir hosting hizmetine de sahip olursunuz. Bu sayede geleneksel hosting hizmetlerinde size vakit kaybettiren teknik konular, sizin için Wix tarafından yüksek güvenlik standartları içerisinde çözümlenir.

Wix aynı zamanda sertifikalı bir domain kuruluşu olduğundan, yeni siteniz için tercih ettiğiniz domain adresini platform üzerinden kolayca bulabilir ve kaydettirebilirsiniz.

Kontrol panelini görüntülerken, “domain bağla” butonu ile, seçmiş olduğunuz, size özel, markanızı yansıtan domaini web sitenize kolay bir şekilde bağlayabilirsiniz. Seçeceğiniz domain Wix’in sunmuş olduğu yıllık Premium paketlerle birlikte 1 yıl ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu