Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriSamsung

Galaxy S25, Snapdragon Sayesinde Oyun Canavarı Olacak

Yeni bir rapora göre, Snapdragon 8 Gen 4 ile güçlendirilecek Galaxy S25 serisi oyunlarda güçlü performans sunacak.

Galaxy S25 serisi hakkında neredeyse her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Yenilenmesi beklenen tasarımlara ek olarak seride telefonların diğer amiral gemisi modellere göre daha özel bir işlemciye sahip olması bekleniyor. Daha önceki bazı raporlara göre Güney Koreli firmanın Exynos yonga setini bırakabilecği, kimi raporlarda ise Samsung‘un bu seride ilk kez MediaTek işlemci kullanabileceği öne sürülüyor. Son gelişmelere göre ise Snapdragon 8 Gen 4 ile güçlendirilecek Galaxy S25 serisi bir kısım oyunlarda en güçlü performansı sunmaya hazırlanıyor.

Snapdragon 8 Gen 4’e sahip Galaxy S25, Genshin Impact’i 120 fps’de oynatabilir

Ünlü sızıntı kaynağı Digital Chat Station’ın yeni bir iddiasına göre Snapdragon 8 Gen 4, AI destekli kare oluşturma teknolojisine sahip. Bu teknoloji, AMD’nin FSR ve Nvidia’nın DLSS’sine benziyor. Bu kare oluşturma teknolojisiyle, çip Genshin Impact’i 1080p çözünürlükte ve 120 fps kare hızında çalıştıracak kadar güçlü. Snapdragon 8 Gen 3 çipiyle donatılmış amiral gemisi telefonlar, tüm grafik ayarları maksimuma çıkarıldığında Genshin Impact’i 60 fps’de çalıştırabilir.

Yapay zeka destekli kare üretimi oyun akıcılığını artırır ancak daha yüksek giriş gecikmesi ve grafik eserleri de getirir. Qualcomm’un Ekim 2024’te tanıtılacak olan amiral gemisi çipinde bu sorunları nasıl ele alacağı henüz belli değil. Bu teknoloji muhtemelen tüm oyunlarda çalışmayacak ve geliştirici entegrasyonuna ihtiyaç duyacaktır.

Snapdragon 8 Gen 4, Qualcomm’un özel Oryon CPU çekirdeklerini ve Adreno 830 GPU’yu (935MHz hızında) içeriyor. Çipin TSMC’nin 3nm işlem düğümü kullanılarak üretildiği bildiriliyor ve raporlar yeni nesil işlemcinin Snapdragon 8 Gen 3’ten daha pahalı olacağını gösteriyor. Samsung’un Snapdragon 8 Gen 4’ü yalnızca Galaxy S25 Ultra için mi kullanacağı yoksa Galaxy S25’in standart ve Plus versiyonlarına da getireceği henüz belli değil.

Eğer bu çip söylentilerin iddia ettiği kadar güçlü olursa, tıpkı A17 Pro’nun iPhone 15 Pro serisinde yaptığı gibi Android telefonlarda da AAA oyun başlıklarının (Assassin’s Creed: Mirage ve Resident Evil Village gibi) önünü açabilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu