Akıllı TelefonAppleiOSiPhone

iPhone 16 Pro ve Pro Max Hakkında Çılgın Gelişme

Yeni bir rapora göre iPhone 16 Pro ve Pro Max modellerinde 48 megapiksel ultra geniş açılı kamera ve Wi-Fi 7 desteği yer alacak.

Hong Kong yatırım şirketi Haitong International Securities’de teknoloji analisti olan Jeff Pu’ya göre, gelecek yılın iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max modellerinde Wi-Fi 7 desteği ve yükseltilmiş 48 megapiksel ultra geniş açılı kameraya yer verilecek. Pu, bu bilgiyi bugün yayınlanan teknoloji endüstrisi hakkında bir araştırma notunda açıkladı.

iPhone 16 Pro Serisi Wi-Fi 7 İle Geliyor

Wi-Fi 7 cihazları, 2,4 GHz, 5 GHz ve 6 GHz bantları üzerinden aynı anda veri gönderip alabilecek ve bu da daha yüksek Wi-Fi hızları, daha düşük gecikme süresi ve daha güvenilir bağlantı sağlayacak. 4K QAM gibi teknolojilerle Wi-Fi 7’nin, Wi-Fi 6E’ye göre 4 kat artışla 40 Gbps’nin üzerinde en yüksek veri aktarım hızları sunması bekleniyor.

Apple, cihazlarına Wi-Fi 6E desteği sunmaya devam ediyor. Wi-Fi 6E’nin en önemli avantajı, artırılmış bant genişliği için 6GHz bandını desteklerken normal Wi-Fi 6, 2,4GHz ve 5GHz bantlarıyla sınırlıdır. Apple şimdiye kadar Wi-Fi 6E’yi iPad Pro, 14 inç ve 16 inç MacBook Pro, Mac Studio, Mac Pro ve Mac mini’ye ekledi ve yakında çıkacak olan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in de desteklemesi bekleniyor.

İlerleme şu şekilde olacaktır:

  • iPhone 14 Pro ve Pro Max: Wi-Fi 6
  • iPhone 15 Pro ve Pro Max: Wi-Fi 6E
  • iPhone 16 Pro ve Pro Max: Wi-Fi 7

48MP Ultra Geniş Açılı Kamera

iPhone 16 Pro’da 48 megapiksel Ultra Geniş Açılı lense yükseltme, lensin daha fazla ışık yakalamasına olanak tanıyarak, özellikle düşük ışıklı ortamlarda 0,5× modunda çekim yaparken daha iyi fotoğraflar sağlayacak.

iPhone 14 Pro modellerinde, düşük ışıkta daha iyi çekim için kameranın görüntü sensöründeki dört pikselden gelen verileri tek bir “süper pikselde” birleştirmek için “piksel gruplama” kullanan 48 megapiksel Ana lens zaten var. iPhone 16 Pro modelleriyle birlikte bu teknolojinin şu anda 12 megapiksel bir lens olan Ultra Geniş lense doğru genişlemesi bekleniyor.

Bu aynı zamanda 2024’te tanıtılacak Pro modellerinin Ultra Geniş açılı modda 48 megapiksel ProRAW fotoğraflar çekebileceği anlamına geliyor. Bu fotoğraflar, daha fazla düzenleme esnekliği için görüntü dosyasında daha fazla ayrıntıyı korurken, büyük boyutlarda basılabililecek.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu