GenelTikTok

TikTok’un Sahibi ByteDance, Tencent Holdings’i Geride Bıraktı!

TikTok'un yapımcısı ByteDance, Çin'in en değerli şirketleri arasında girerek Tencent Holdings'i geride bıraktı.

21 Aralık 2023 08:44

10 gün sonra geride bırakacağımız 2023 yılında, en popüler uygulama listesinin ilk sıralarında olan TikTok oldu. Ülkemizde de olduğu gibi dünyayı kasıp kavuran ve resmen bir çılgınlık haline gelen uygulama rekorlar kırdı. TikTok’un yapımcısı ByteDance firması, uygulama ile servetine servet katmış durumda. Çin’in internet devlerinden olan Tencent Holdings’i geçen ByteDance, 110 milyar dolar değere ulaşmayı başardı.

ByteDance, 110 Milyar Değere Ulaşarak Rakiplerini Geçti

Firmanın bu kadar ciddi yükselişinin ardında TikTok’un popülerliği yatıyor. Sadece sosyal medya uygulaması olmaktan öteye geçen TikTok, bu popülaritesini e-ticarette kullanıyor. Firmanın sosyal medya platformu üzerinden e-ticaret yapması sadece iş portföyünü genişletmekle kalmayıp, sosyal medya uygulamalarının çeşitliliğini yeniden tanımlıyor.

ByteDance

Çin’de Douyin adıyla bilinen TikTok, artık video çekip izleme platformu olmaktan öteye geçiyor. Yemek siparişi, otel rezervasyonu yapma gibi hizmetler sunarak çok kapsamlı bir platforma dönüşüyor. Tabii bu kadar popülerlik beraberinde bir takım sorunları da getiriyor. Özellikle ABD’de ulusal güvenlik endişeleri ile karşı karşıya kalması ve bu sorunları aşmaya çalışması gerekiyor.

Geçtiğimiz aylarda ortaya atılan bir iddiaya göre TikTok ülkemizde yasaklanabilecekti. Son zamanlarda platformda para kazanmak için ilginç gösteriler ile kullanıcılar karşısına geçen insanlar toplumun aslında bu platform tarafından ne kadar evrildiğini gösteriyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu