TeknolojiUzay

Starship Roketi Uçuşa Hazırlanıyor, Elon Musk Tarih Verdi

SpaceX CEO'su Elon Musk, devasa Starship roketi için tarih verdi. Roket 4. kez kez fırlatılacak ve 6 aydan fazla modifikasyon gerektirdi.

Uzay denince akla gelen ilk isimlerden olan SpaceX, Starship roketi ile Dünya yörüngesi, Ay ve Mars’a kargo ve insanlı görevler gerçekleştirmeyi amaçlıyor. İnsanlı uzay seyahatlerinde kullanılmak üzere tasarlanan Starship, uzaya 4. fırlatışı için hazırlanıyor. Testleri başarıyla geçen Starship, CEO Elon Musk tarafından 2 hafta içerisinde fırlatılacağı belirtildi.

Starship Roketi, 2 Hafta İçerisinde Fırlatılacak

SpaceX CEO’su Elon Musk X üzerinde şu açıklamayı yaptı:

‘Starship’in dördüncü lansmanının yaklaşık 2 hafta içinde yapılması bekleniyor. Ana amaç atmosfere girişte maksimum ısınmayı sağlamaktır. Şimdiye kadar hiç kimse tamamen yeniden kullanılabilir bir ısı kalkanı yaratmayı başaramadı. Mekik 6 aydan fazla modifikasyon gerektirdi: ‘

Elon Musk’a göre Starship’in ana hedefi, atmosfere girişte maksimum ısınmayı sağlamak. Bu amaç doğrultusunda rokette 6 aydan fazla modifikasyon yapan SpaceX, bakalım başarılı olacak mı? Musk ayrıca başka bir mesajında bu yıl SpaceX’in tüm faydalı yüklerin %90’ından fazlasını dünya yörüngesine yerleştirebileceğini ifade etti. Ayrıca şirketin Starship fırlatmalarını gerçekleştirmesinin ardından şirket payının %99’a çıkacağını söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu