iPhone 15 Serisi Yepyeni Bir Sony Kamera Kullanacak

Yeni bir rapora göre iPhone 15 serisi endüstrinin ilk çok katmanlı CMOS sensörüne sahip olacak. Yeni kamera sadece Pro modellere özgü olabilir.

iPhone 15 serisi akıllı telefonların resmiyet kazanmasına 10 ay gibi bir süre olmasına rağmen telefonlar gündemden düşmüyor. iPhone 15 modellerine dair neredeyse her gün yeni bir bilgi internette gün yüzüne çıkıyor.

Son gelişmeye baktığımızda iPhone 15 serisinde yer alacak kameraya dair bazı bilgiler sızdırıldı. Rapora göre şirket iPhone 15’te henüz piyasaya sürülmemiş yeni bir Sony kamera sensörü kullanacak.

iPhone 15 Serisi Kamerada Bir İlki Gerçekleştirebilir

Nikkei’nin haberine göre Apple, iPhone 15 serisi akıllı telefonlar için Sony’nin en yeni “son teknoloji ürünü” kamera sensörünü kullanacak. Yeni Sony Semiconductor Solutions sensörü, geleneksel görüntü sensörlerine kıyasla piksel başına doygunluk sinyalini kabaca iki katına çıkaracak. Bu gelişme Sony’nin geçen yıl bahsettiği yeni teknolojinin tanımıyla örtüşüyor.

iPhone 14 Pro

Söz konusu kamera aynı zamanda endüstrinin ilk çok katmanlı CMOS sensörü olacak. Geleneksel CMOS sensörlerin fotodiyotları ve piksel transistörleri aynı katmanda oluşturulurken, yeni sensörde farklı katmanlarda bulunacak. Bu gelişme dinamik aralığı genişletmenize, ışığa duyarlılığı artırmanıza ve gürültü seviyesini azaltmanıza olanak tanıyacak.

Apple telefonlarında standart ve Pro modeller arasında ciddi donanım farklılıklarına yer verdiğini biliyoruz. Dolayısıyla yeni Sony kamera sadece Pro modellere özgü olabilir.

Pro serisinin ayrıca 3nm’lik bir süreç kullanılarak üretilen güncellenmiş bir Apple A17 Bionic yonga setine sahip olması bekleniyor. iPhone 15 Ultra’nın periskop kameraya sahip olacağı da yine gelen bilgiler arasında. Öte yandan Apple gelecek yılki iPhone’larda USB-C bağlantı noktasına geçiş yapabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu