Şarj Adaptörü iPhone’un Kutu İçeriğinde Neden Yer Almıyor?

Apple’ın iPhone 12 ile şarj adaptörü konusunda aldığı hamlenin detayları ortaya çıktı. Bu sayede doğayı gerçekten de korumuş olduk.

Apple bildiğiniz gibi uzun zamandır iPhone’ların kutu içeriğine şarj adaptörü koymuyor. Bunu doğayı korumak için yaptığını söyleyen Apple ilk etapta bu gerekçesini bizlere yedirememişti. Ancak bugün 1,5 milyondan fazla abonesi olan Droider YouTube kanalı, “Şarj cihazlarını neden gerçekten çıkardığımızı öğrendik” başlıklı bir video yayınladı. Bu video Apple’ın ne kadar haklı olduğunu gösteriyor

Yayınlanan videoda, Apple’ın iPhone kitinden şarj cihazlarını çıkarma kararının, Apple’ın belirttiği gibi çevre üzerindeki zararlı etkiyi gerçekten azalttığını söylüyor. Ancak bu, elektronik çöp miktarının azaltılması ve nadir toprak malzemelerinin çıkarılmasından değil, başka bir faktörden kaynaklanıyordu.

Gerçek şu ki, şarj cihazını çıkardıktan sonra iPhone ambalajının boyutu önemli ölçüde azaldı. iPhone’u Çin’den alan Boeing-747 uçağı, bir seferde çok daha fazla telefon taşıyabiliyor. Bu da toplam uçuş sayısını hesaplarken atmosfere zararlı madde emisyonlarını önemli ölçüde azaltıyor.

Apple, kutunun tasarımındaki değişiklikten sonra bir paletin %70 daha fazla akıllı telefona sığmaya başladığını iddia ediyor. 2021’de piyasaya sürülen 240 milyon akıllı telefonun 200 milyonu Çin dışında satıldı.

Eski ambalajla birlikte iPhone’dan 150.000 kutu bir uçağa yerleştirildi. 200 milyon teslimat için yaklaşık 1,3 bin uçuşa ihtiyaç vardı. Ambalajı azalttıktan sonra, 250 bin akıllı telefon zaten bir uçağa yerleştirildi. Yani 800 uçuş için aynı 200 milyon telefon transfer edilebilir.

Videonun yazarı, malları hava yoluyla taşırken büyük miktarda hidrokarbon harcandığından, bunun çevre için bir fayda olduğunu ekliyor. Ayrıca Apple sadece hava taşımacılığında milyonlarca dolar tasarruf edebildi. Droider, 1.3 bin uçuş yerine 800 yaparsanız, Forbes tarafından yayınlanan Boeing-747 kiralama maliyetine göre yılda yaklaşık 110 milyon dolar tasarruf edebileceğinizi hesapladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu