Akıllı TelefonAndroidAndroid GüncellemeSamsung

Galaxy A73 One UI 6.1 Güncellemesi Başladı

Samsung'un popüler orta segment telefonlarından Galaxy A73 için en yeni One UI 6.1 güncellemesi dağıtıma sunuldu.

Samsung, merakla beklenen One UI 6.1 güncellemesini başka bir orta sınıf telefona getiriyor. Geçtiğimiz birkaç gün içinde Galaxy A34 ve Galaxy A54 için One UI 6.1 yayınlanlandı, aynı güncelleme şimdi daha esli olan Galaxy A73 ile buluşuyor.

One UI 6.1 güncellemesi A73 modeliyle ilk olarak Malezya’da buluşuyor. A736BXXU7EXDC sürüm numarasına sahip olan güncelleme 2.6 GB’ın biraz üzerinde bir büyüklüğe sahip. Yeni güncelleme mayıs ayında olmamıza rağmen Nisan 2024 güvenlik düzeltme ekini içeriyor.

One UI 6.1, orta sınıf Galaxy A kullanıcı deneyimine pek çok iyileştirme getirse de Galaxy AI paketi donanım kısıtlamaları nedeniyle güncellemeye dahil edilmiyor. Galaxy A73 için yayınlanan güncelleme birçok gelişmeyi içerse de, yeni yazılıma Tercüman, Canlı Çağrı Çevirisi, Üretken Duvar Kağıdı, Üretken Düzenleme ve diğer yapay zeka işlevleri dahil edilmedi.

Samsung, Galaxy A73 için henüz başlayan One UI 6.1 güncellemesini kısa süre içerisinde daha fazla ülkede kullanıma sunacaktır. Şimdi güncelleme kapsamında yer alan tüm gelişmelere göz atalım.

samsung One UI 6.1

Galaxy A73 One UI 6.1 Yenilikleri

Bir görüntüden diğerine kopyalayıp yapıştırın

 • Resminize eksik bir öğe ekleyin. Galeri’deki bir görüntüden bir nesneyi kırpın, ardından görüntüye yapıştırmak istediğiniz yere gidin ve Diğer seçenekler menüsünde Panodan yapıştır’ı seçin.

Daha doğru görüntü kırpma

 • İstenmeyen parçalar olmadan tam olarak kesmeniz gereken alanı elde edin. Galeri’de bir görüntüyü kırptığınızda, seçili alanı kaydetmeden önce düzenleme seçeneğine sahip olursunuz, böylece seçiminizi doğru şekilde yapabilirsiniz.

Geliştirilmiş Galeri araması

 • Arama ekranı kullanımı kolaylaştırmak için yeniden tasarlandı. Sonuçlar artık kişiler, yerler, albümler veya hikayeler gibi türe göre kategorize ediliyor.

Oynatma hızını değiştir

 • Artık daha fazla video, Galeri’de bir videoyu düzenlediğinizde oynatma hızının değiştirilmesini destekliyor. Videonuzun seçtiğiniz belirli bir bölümünde veya videonun tamamında daha hızlı veya daha yavaş oynatılmasını sağlayabilirsiniz.

Videoları birden fazla cihazda düzenleyin

 • Artık düzenlemelerinize telefonunuzda, tabletinizde veya PC’nizde devam edebilirsiniz. Studio projelerinizi diğer Galaxy cihazlarında açılabilecek bir dosyaya aktarın.

Galaxy’nizi kişiselleştirin

Yeni duvar kağıdı düzenleme özellikleri

 • Duvar kağıdınızı istediğiniz gibi dekore edin. Duvar kağıdınız olarak kullanmak üzere bir görsel seçtiğinizde artık çerçeveler ve efektler uygulayabilirsiniz. Duvar kağıdınız bir kişiyi veya hayvanı içerdiğinde konunun arka planda öne çıkmasını sağlamak için derinlik efektleri uygulayabilirsiniz.

Kilit ekranınız için daha fazla widget

 • Kilit ekranınız ve Her Zaman Açık Ekranınız için ek widget’lar mevcuttur, böylece telefonunuzun kilidini açmadan yararlı bilgileri hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Yeni widget’lar arasında Hava Durumu, Samsung Health, Pil, Hatırlatıcı, Takvim ve Saat yer alıyor.

Alarm uyarılarını özelleştirin

 • Her alarm için kendi özel uyarı ekranlarınızı oluşturmak amacıyla bir resim, video veya AR emojisi kullanın. Hatta alarm bilgilerinin ekranda görüneceği yerin düzenini bile değiştirebilirsiniz.

Takviminizi kişiselleştirmek için daha fazla çıkartma

 • Artık takviminizdeki her tarih için en fazla 2 çıkartma ekleyebilirsiniz. Etkinliklere ilişkin çıkartmalar artık Ay görünümünde etkinlik adının yanında gösteriliyor.

Yenilenen Takvim ayarları

 • Takvim ayarları daha sezgisel olacak şekilde yeniden düzenlendi. Tam ekran takvim uyarıları için arka plan renklerini ve resimlerini de ayarlayabilirsiniz.

Hatırlatma uyarılarını özelleştirin

 • Hatırlatıcılarınızın her biri için doğru arka planı oluşturun. Artık tam ekran hatırlatma uyarıları için renkleri ve arka plan resimlerini ayarlayabilirsiniz.

Hatırlatıcı kategorileriyle daha fazlasını yapın

 • Artık her hatırlatıcı kategorisi için temsili bir simge seçebilirsiniz. Ayrıca sık kullandığınız kategorileri kategori listesinin en üstüne sabitleyebilirsiniz.

Ana ekrandan modları açma veya kapatma

 • Modları eskisinden daha hızlı açıp kapatın. Yeni Mod widget’ı, modları doğrudan Ana ekranınıza eklemenizi sağlar.

Modlarınızı yeniden sıralayın

 • Artık Modlar ve Rutinler’deki Modlar sekmesinde modların listelenme sırasını değiştirebilirsiniz.

Yeni rutin koşullar

 • Artık seçtiğiniz bir alarm çalmaya başladığında veya Smart View bağlandığında veya bağlantıyı kestiğinde bir rutin başlatabilirsiniz.

Relumino taslağı

 • Az gören kişiler tarafından nesnelerin ayırt edilmesini kolaylaştırmak amacıyla resimlerdeki ve videolardaki nesnelerin ana hatlarını vurgulamak için Erişilebilirlik ayarlarında Relumino ana hatlarını açın.

Bağlan ve paylaş

Daha fazla cihazla paylaşın

 • Quick Share, Google’ın Yakındaki Paylaşımı ile birleşti. Artık Galaxy cihazlarının yanı sıra diğer Android cihazlarla da internet bağlantısı olmasa bile paylaşımda bulunabilirsiniz.

Cihazlarınızın yerini bulun

 • Yeni Samsung Find uygulaması, tüm Galaxy cihazlarınızın nerede olduğunu istediğiniz zaman harita üzerinde görmenizi sağlar. Bir cihazı kaybederseniz, cihazı bulmanıza ve verilerinizi korumanıza yardımcı olacak ek özellikler mevcuttur.

Konumunuzu başkalarıyla paylaşın

 • Samsung Find ile konumunuzu ailenizle, arkadaşlarınızla veya güvendiğiniz herkesle paylaşabilirsiniz. Sınırlı bir süre için veya her zaman paylaşın. Konumunuzu kimlerin görebileceğinin kontrolü her zaman sizdedir.

İnternet sekmesi gruplarını diğer cihazlarla senkronize edin

 • Hangi cihazı kullanıyor olursanız olun, son gezinme oturumunuz sırasında kaldığınız yerden kolayca devam edin. Bir cihazda oluşturduğunuz sekme grupları, Samsung hesabınızda oturum açan diğer Galaxy cihazlarındaki Samsung Internet’te görünecektir.

Verilerinizi koruyun

Samsung Cloud’da gelişmiş veri koruması

 • Veri ihlali olsa bile verilerinize sizden başka kimsenin erişemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Samsung Cloud ile senkronize edilen veriler için uçtan uca şifrelemeyi açabilirsiniz.

Geçiş anahtarlarıyla hızlı ve güvenli oturum açma

 • Geçiş anahtarları, karmaşık parolaları hatırlamaya gerek kalmadan web’de oturum açma işlemleri için daha fazla güvenlik sağlar. Samsung Internet’te biyometrik kimlik doğrulamayla desteklenen web sitelerinde oturum açmak için geçiş anahtarlarını kullanın.

Sağlığınızı yönetin

Geliştirilmiş egzersiz deneyimi

 • Önceki zamanınızı geçmeye çalışmak için Samsung Health’de geçmişteki koşu sonuçlarınızla yarışın. Ayrıca, başlangıçtaki veya bitişteki gereksiz zamanı ortadan kaldırmak için egzersizleri bitirdikten sonra da kırpabilirsiniz.

Günlük etkinlik hedefleri için daha fazla seçenek

 • Artık Samsung Health’de günlük aktivite hedeflerinizi belirlemek için daha fazla seçeneğiniz var. Adım hedefi işinize yaramazsa, bunun yerine çıkılan kat sayısını veya aktif saat sayısını değiştirebilirsiniz.

Geliştirilmiş döngü takibi

 • Fiziksel semptomlarınızı ve ruh halinizi kaydettiğinizde, geçmişte sıklıkla kullandığınız seçenekler ekranın üst kısmında görünecektir. Ayrıca, varsayılan seçenekler nasıl hissettiğinizle eşleşmiyorsa, artık özel ruh hallerini de ayarlayabilirsiniz.

Daha da fazla iyileştirme

Görüntülü arama efektlerine ve Mikrofon moduna erişim daha kolay

 • Görüntülü arama efektleri ve Mikrofon modu artık sesli ve görüntülü aramalar sırasında hızlı panelde görünecek, böylece aramalar sırasında başkalarının sizi nasıl gördüğünü ve duyduğunu kontrol edebileceksiniz. Bir arka plan rengi veya görüntüsü ayarlayabilir, arka plan seslerini engelleyerek sesinize odaklanabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Hava durumu widget’ında daha fazla bilgi

 • Hava durumu widget’ı, yerel bölgenizde şiddetli gök gürültülü sağanak yağış, kar yağışı veya başka yağışların tahmin edilmesi durumunda sizi bilgilendirecektir.

Klavyeden çıkmadan ses girişi

 • Klavye artık sesli girişi kullanırken görünür durumda kalıyor, böylece ihtiyaç duyduğunuzda kolayca yazmaya geri dönebilirsiniz. Klavyeyi kullanırken istediğiniz zaman sesinizi kullanarak metin girmek için ekranın altındaki mikrofon düğmesine dokunun.

Küçültülmüş tüm uygulamaları aynı anda açın

 • Yeni bir düğme, birden fazla açılır pencere simge durumuna küçültüldüğünde simge durumuna küçültülmüş uygulamaların tümünü aynı anda yeniden açmanıza olanak tanır.

Finder’da Google arama önerileri

 • Finder’ı kullanarak arama yaptığınızda Google’dan önerilen web aramalarını da alırsınız.

Pilinizi korumanın daha fazla yolu

 • Pilinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için 3 farklı koruma seçeneğinden birini seçin. Temel koruma şarjınızı %95 ile %100 arasında tutar. Uyarlanabilir koruma, siz uyurken şarjı duraklatır ve siz uyanmadan hemen önce şarjı bitirir. Maksimum koruma için maksimum şarjı %80 ile sınırlamayı da seçebilirsiniz.
Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu