Akıllı TelefonAndroidAndroid GüncellemeGüncel Teknoloji HaberleriSamsung

One UI 6.1 Güncellemesi İki Telefon İçin Daha Yayınlandı

One UI 6.1 güncellemesi şimdi Galaxy A14 ve Galaxy A25 modelleriyle buluşuyor. One UI 6.1 güncellemesi birçok gelişmeyi beraberinde getiriyor.

Samsung’un One UI 6.1 güncellemesini ilk olarak dağıtıma sunmasının üzerinden iki buçuk ay geçti. One UI 6.1 güncellemesi şimdi Galaxy A14 ve Galaxy A25 modelleriyle buluşuyor. Galaxy A25 güncellemeyi ilk olarak ABD ve Güney Kore’de alırken; Galaxy A14 içinse güncelleme daha fazla pazarda kullanıma sunuluyor. Söz konusu cihazlardan birini kullanıyorsanız kademeli olarak yayılan güncellemeyi dilerseniz Ayarlar menüsünden kontrol edebilirsiniz. Şimdi güncellemenin bu modellere neler getirdiğine göz atalım.

One UI 6.1 Güncellemesi
One UI 6.1 Güncellemesi

One UI 6.1 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler

One UI 6.1, Galaxy A14 ve A25’e onlarca yeni özellik getirirken Galaxy S24 ve diğer üst seviye telefonlarda Galaxy AI özellikleri ise bulunmuyor. Yeni yazılım, bir nesneyi veya konuyu bir görüntüden kopyalayıp diğerine yapıştırmanıza olanak tanır. Galeri uygulamasında resim kırpma ve arama da iyileştirildi.

Yerleşik video düzenleyiciyi kullanarak videoları düzenlerken videonun tamamının veya belirli bölümlerinin oynatma hızını değiştirebilirsiniz. Video düzenleme projelerini Samsung Studio’dan (daha önce Video Düzenleyici olarak adlandırılıyordu) diğer Galaxy telefonlara veya tabletlere aktarabilir ve düzenlemeye orada devam edebilirsiniz.

Artık telefonunuzun duvar kağıdına çerçeveler ve efektler uygulayabilirsiniz. Örneğin, içinde insan veya evcil hayvan bulunan duvar kağıtlarına alan derinliği (Portre Efekti) uygulayabilirsiniz. Galaxy A53 ayrıca Samsung’un stok uygulamalarından birçok yeni kilit ekranı widget’ı da aldı. Ayrıca kilit ekranı saat widget’ı için özel yazı tipleri kullanma seçeneğine de sahip olursunuz.

Alarmlara (AR Emoji, resim veya video) ve hatırlatıcılara ilişkin uyarıları özelleştirebilirsiniz. Alarmlar ve hatırlatıcılara yönelik bu özelleştirmeler için özel arka planlar veya renkler kullanabilirsiniz.

Takvim uygulamasındaki ayarlar bölümü yenilendi. Takvim uygulamasında her günü süslemek için en fazla iki özel çıkartma kullanabilirsiniz. Anımsatıcılar uygulamasında her anımsatıcı kategorisini özelleştirmek için bir simge seçebilirsiniz. Daha kolay erişim için bir hatırlatma kategorisi de sabitleyebilirsiniz.

Modları yeniden sıralayabilir, ana ekrandan Modları kapatabilir/açabilir ve Rutinler için yeni koşulları (Alarm ve Smart View) kullanabilirsiniz. Samsung, görme bozukluğu olan kişiler için erişilebilirliği artırmak amacıyla Relumino Outline özelliğini ekledi.

One UI 6.1 ayrıca Galaxy A53’e yeni Hızlı Paylaşım özelliğini de getiriyor. Samsung Find uygulamasını kullanarak cihazlarınızın veya ailenizin/arkadaşlarınızın yerini bulabilirsiniz. Aynı uygulamayı kullanarak konumunuzu başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Aynı Samsung hesabında oturum açmış cihazlar arasında Samsung Internet’teki web tarayıcısı sekme gruplarını senkronize edebilirsiniz.

Samsung Cloud’daki uçtan uca şifreleme sayesinde veri güvenliğiniz artırıldı. Samsung Cüzdan artık daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli bir oturum açma işlemi için geçiş anahtarlarını destekliyor.

Geliştirilmiş Samsung Health ile egzersiz yaparken geçmiş kayıtlarınızla rekabet edebilirsiniz. Ayrıca günlük etkinlik hedefleri için daha fazla seçeneğiniz (aktif saatler veya çıkılan kat sayısı) vardır. Samsung artık adet döngüsü bilgilerini girerken fiziksel belirtiler ve ruh hallerini ekleme seçeneği sunduğundan kadın sağlığı takibi iyileştirildi.

Etkin bir arama sırasında hızlı ayar geçişleri aracılığıyla mikrofon moduna ve video efektlerine erişim artık daha kolay. One UI 6.1’deki Hava Durumu widget’ı daha fazla bilgi gösterir. Samsung Klavyeyi gizlemeden sesli dikteyi kullanarak metin girebilirsiniz. Ayrıca simge durumuna küçültülmüş tüm uygulamaları aynı anda açabilirsiniz.

Finder bölümü artık Google Arama aracılığıyla İnternet’ten eşleşen arama sonuçlarını içeriyor. One UI 6.1 ayrıca telefonlara daha fazla pil sağlığı koruma seçeneği ekliyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
3
+1
1
+1
8
+1
1
+1
0
+1
1
+1
8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu