Güncel Teknoloji HaberleriOtomobilTeknoloji

245 bin TL’ye varan indirim! 7 Temmuz öncesi otomobillerde kaçırılmayacak fırsatlar

AB kuralları kapsamında araçlarda yeni GSR düzenine geçiş yapacak olan bazı otomobil devleri, 7 Temmuz öncesi otomobillerde sürpriz indirim yaptı.

Otomobil fiyatları Türkiye’de aldı başını gitti. Hem vergiler hem artan enflasyon nedeniyle sıfır ve ikinci el otomobillere erişmek bir hayli zor. Ancak zaman zaman otomobil üreticilerinin yaptığı kampanya ve sıfır faizli kredi fırsatlarıyla fiyatlarda indirim görmek mümkün.

7 Temmuz öncesi de bazı otomobillere sürpriz indirimler yapıldı. AB kuralları kapsamında Türkiye’deki bazı markalar, yeni otomobillerinde GSR düzenine geçecek. Bunun öncesinde elde olan otomobillerden kurtulmaları lazım. Dolayısıyla bu tarih öncesi Fiat başta olmak üzere birkaç markada kaçırılmayacak indirimler yapıldı. Peki hangi otomobilin fiyatı ne kadara düştü?

Fiat, Honda, Renault’ta kaçırılmayacak fırsatlar

Hurriyet.com.tr’nin haberine göre Avrupa’da ölümlü trafik kazalarını en aza indirme hedefiyle devreye alınacak GSR2 (Küresel Güvenlik Yönetmeliği 2) kapsamında 7 Temmuz’dan itibaren satılacak sıfır otomobillerde; Acil Durum Fren Sistemi (AEB), Şerit Takip Sistemi (LDWS), Geri Vites Kamera Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi (BLIS), Yorgunluk ve Dikkat Uyarı Sistemi (DDAW) gibi donanımlar zorunlu kılınacak.

Zorunlu sürece geçiş için artık bir aydan az bir süre kalırken, üreticiler stoklarında bulunan sıfır otomobilleri elden çıkarmaya çalışıyor. Bu kapsamda Fiat, Honda, Renault gibi markalarda dikkat çeken fiyat indirimlerine gidildi.

Gazeteci Emre Özpeynirci’nin aktardığına göre Fiat Egea Sedan’ın 1.4 Fire 95 HP versiyonunun fiyatı yaklaşık 1 milyon TL’den 799 bin TL’ye kadar düştü. Kampanyanın sınırlı sayıda ve Temmuz başına kadar geçerli olacağını bilmenizde ise fayda var.

Öte yandan mayıs ayında otomobil satışlarında 5.sıraya kadar gerileyen Fiat, haziranda Egea modelinde 245 bin TL’yi bulan indirimiyle diğer rakiplerinin önüne geçmeyi başardı.

Japon üretici Honda ise City modeli için 200 bin TL’nin üzerinde bir indirim yaparak aracın fiyatını 1 milyon 255 bin TL’den 1 milyon 30 bin TL’ye kadar indirdi.

GSR kapsamına giren bir diğer marka Hyundai ise, i10 1.2 MPI Jump Manuel versiyonunda indirime gitti. Firma tarafında yapılan indirimde aracın fiyatı haziran ayına özel 970 bin TL’den 895 bin TL’ye geriledi. Renault Captur modeli için 100 bin TL nakit alım desteği sunarken Citroen, C3 (1.2 PureTech 85 HP – 5 İleri Manuel) modelinin fiyatını 963 bin TL’den 890 bin TL’ye kadar düşürdü.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu