Güncel Teknoloji HaberleriMobirollerOtomobilTeknoloji

Otomobil devi kararını verdi! İçten yanmalı motorlara veda ediyor, bakın yerine ne geliyor…

İçten yanmalı motora sahip otomobiller giderek demode olurken, bunun yerine tamamen elektrikli araçlar geçiyor. Japon merkezli Nissan da bu furyaya katıldı ve gelecek planlarını duyurdu.

İçten yanmalı motora sahip araçların geçmişi çok uzun yıllara dayanıyor. Belki de hepimiz doğduğumuz tarihten bu yana benzinli veya dizel arabalar görmüşüzdür.

Gelişen teknoloji ile neyse ki sektör yeniden şekillendi. Üreticiler artık içten yanmalı motora sahip otomobillere veda ederken, bunun yerine hibrit veya tamamen elektrikli otomobilleri tercih ediyor. Nissan da akıma katılan son isimlerden biri oldu.

Nissan, içten yanmalı motorlara veda ediyor

Toyota, Mazda ve Subaru gibi markalar yeni bir içten yanmalı motor geliştirmek için güçlerini birleştirdi. Otomobil sektörü artık elektrikliye yönelirken bu markaların neden böyle bir adım attığı da bilinmezlerden.

Ancak Avustralya dergisi Drive’a göre Nissan’ın Hindistan, Avrupa, ve Orta Doğu’dan sorumlu Başkan Yardımcısı, Nissan’ın artık içten yanmalı motor geliştirip geliştirilmeyeceğine yönelik soruya net bir cevap verdi.

Francois Bailly, ‘’Geleceğimiz EV. İYM için yeni güç aktarma organlarına yatırım yapmıyoruz, orası kesin’’ ifadelerini kullandı.

Açıklamalarına devam eden Bailly, Nissan’ın elektrikli otomobillere geçişinin Nissan e-Power teknolojisi ile mümkün olacağını söyledi. Bu, yanmalı motorun aküyü şarj etmek için jeneratör görevi gören bir sistem hibrit sistem olarak tanımlanıyo ve Mazda MX-30 crossover’daki döner düzen ile Iconik SP konseptindeki iki rotorlu düzeneğe benziyor.

Nissan’a göre bu teknoloji, otomobillerde yakıt ekonomisini en üst düzeye çıkaracak. Üstelik içten yanmalı motora kıyasla termal verimlilik de yüzde 50 civarlarında artacak. Firma, hibrit teknolojisi üzerinde uzun yıllardır çalışırken, 2021’in başlarında e-Power’ın test sürecinde önemli bir kilometre taşına ulaştığını duyurdu.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu