Güncel Teknoloji HaberleriİnternetTeknoloji

Yurt dışından gümrüksüz alışveriş limiti düşürüldü!

Kısa süre öncesine kadar artırılması gündemde olan yurt dışı gümrüksüz alışveriş limiti Bakanlar Kurulu kararıyla sürpriz bir şekilde düşürüldü. Ülkemizde yoğun şekilde yurt dışı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapılmakta. Yakın zamanda Amazon.de’nin de Türkçe hizmet sunmasıyla alışveriş eğilimi daha da artmıştı. Bakanlar kurulu tarafından açıklanan karar ise özellikle yurt dışından sık sık alışveriş yapanları fazlasıyla üzeceğe benziyor.

Gümrüksüz alışveriş limiti düşürüldü

Düzenlemeye ilişkin açıklamada yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere gümrük muafiyet oranlarının çok yüksel olduğu ve gelen öneri ile bu rakamın 30 euro’ya düşürüldüğü belirtildi. Kararın önümüzdeki birkaç gün içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci’nin konuya ilişkin açıklamaları ise şu şekilde: “Geçtiğimiz Meclis toplantımızda bana intikal ettirilen bir sorun vardı. ‘Yurt dışından Türkiye’ye 75 euro kadar olan siparişler gümrüksüz girebiliyor ve bu da haksız rekabete yol açıyor’ dediler. İncelemeye aldık ve bizim e-ticaret firmalarımız yurt dışına ürün gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştıkları oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördük. Bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük ve 30 euroya düşürdük. Avrupa bunu 22.5 euro olarak uyguluyor. ”

 

>> İlginizi çekebilir; Huawei P10 Sızdırıldı! İşte Huawei’in sürprizi

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.
Başa dön tuşu