Yerli iPhone Rezil Oldu! AYYA T1 400 Adet Zor Sattı!

Rusya’nın yerli iPhone olarak belirtilen telefonu AYYA T1 resmen rezil rüsva oldu. 3 ayda 400 adetten fazla satamadı. İşte detaylar.

Rostec’in bir parçası olan Smartecosystem’in yerli telefonu AYYA T1 rezil oldu. Svyaznoy’a göre telefon Ocak ve Mart ayları arasında sadece 400 adet sattı. Sözde bu model Rusya’nın yerli ve milli telefonu olacak ve iPhone‘un yerini alacaktı. Gördüğünüz üzere yerli ve milli mottosu tüm dünyada çöküyor. Bunun arkasına sığınarak ürün geliştirmek başarı ile sonuçlanmıyor.

AYYA T1 yerli telefon iPhone’un yerini alamadı!

Ancak bu başarısızlığa rağmen Rostec projeyi daha da geliştirmeyi planlıyor. Özellikle, yerel işletim sistemine geçmek istiyor. Konu ile ilgili olarak geliştirici firma “Yeni teslimatlar Rus Aurora işletim sistemine dayanacak, ana gelişme yönü, yerli bileşen tabanının tanıtımıyla birlikte hattın genişletilmesi olacak.” açıklamasında bulundu.

AYYA T1’in en çok Moskova, Tataristan, St. Petersburg ve Sverdlovsk bölgesinden kullanıcılar tarafından satın alındığını söyleniyor. Perakendeciler, cihazın satışlarının Mart ayından bu yana hala dinamik göstermeye başladığını kaydetti.

Yerli telefon, geçen yıl Ekim ayında pazara girdi. Bu telefon MediaTek Helio P70 yonga seti üzerine kurulu ve Android 11 ile çalşıyor. Geliştiriciler, akıllı telefonu kişisel verilerin toplanması dışında gizli iletişim için bir cihaz olarak konumlandırdı.

Kommersant, yerli akıllı telefonların bilinen projelerinin hiçbirinin bir şekilde başarılı, devasa ve uzun ömürlü olmadığını belirtiyor. 2013’te başlatılan Yota Devices’ın YotaPhone projesi Çinli yatırımcılara satıldı ve 2017’de kapatıldı.

AYYA T1

2018 yılında satışlarına başlayan Yandex.Telephone, Kasım 2019’da yaklaşık 18.000 cihaz satışı ile piyasadan tamamen ayrıldı. Natalya Kaspersky’nin Infowatch grubunun 2014 yılında lansmanını yaptığı Tigafon projesi, 2019 yılında 40 milyon ruble zararla kapatılmıştı.

Anlayacağınız yerli telefonlar satışta soğuk soğuk terliyor. Bu yüzden yerel pazarda bile başarılı olmayan telefonların küresel pazarda iş yapması imkansız.

Yerli Üretim Vivo Y15s Türkiye’de Satışa Sunuldu!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu