Xiaomi 14 İlklerin Telefonu Olacak

Yeni bir rapora göre Xiaomi 14, MIUI 15 ile birlikte Snapdragon 8 Gen işlemcisiyle çıkış yapan ilk telefon olacak.

Mobil dünyasının gözü kulağı 12 ya da 13 Eylül’de tanıtılacak iPhone 15 serisinde olacak. Yeni iPhone’ların görücüye çıkmasının ardından bu defa sıra 2024 model Android amiral gemilerine gelecek. Bu noktada Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisinden güç alacak ilk telefonun hangisi olacağı merak konusu. Yeni bir rapora göre Xiaomi 14, Snapdragon 8 Gen 3 işlemcili ilk telefon olacak.

Qualcomm, amiral gemisi yonga setini Ekim ayında Snapdragon Summit 2023’te piyasaya sürecek. Etkinliğin ardından Xiaomi, Android 14 tabanlı yeni MIUI 15’i duyuracak ve ayrıca Xiaomi 14 serisine biraz ışık tutacak. Xiaomi’nin bir sonraki amiral gemisinin yumuşak bir duyurusu gibi olacak. Xiaomi 14’ün çok değil sadece birkaç hafta sonra kasım ayında tanıtılması bekleniyor. Telefon serisi ayrıca şirket cephesinde Android 14 tabanlı MIUI 15 ile çıkış yapan ilk modeller olacaklar.

Xiaomi 14 serisi

Xiaomi’nin ardından Vivo, Oppo, ZTE ve diğer markalardan çok sayıda Snapdragon 8 Gen 3 yonga setini kullanan telefon tanıtımları gelecek.

Geçen yıl Vivo X90 Pro+, Snapdragon 8 Gen 2 kullanılarak piyasaya sürülen ilk akıllı telefon oldu. Bunu daha sonra iQOO 11 ve 11 Pro ve ardından Xiaomi 13 Serisi izledi. Yonga seti, bir Cortex-X4 çekirdeği, 5x Cortex-A720 çekirdeği ve iki Cortex-A520 çekirdeği dahil olmak üzere sekiz çekirdekli bir tasarıma sahip olacak.

Xiaomi 14’te hem yazılım hem de donanım segmentinde çeşitli yükseltmeleri ve geliştirmeleri bir arada sunulacak. Akıllı telefon, geçen yıl ki sensörden biraz daha büyük olan yeni bir 50MP 1/1.28-inç ana kameraya sahip olacak. Telefonda ayrıca 5x optik yakınlaştırma gerçekleştiren bir telefoto kamera ve bir de ultra geniş açılı lense yer verilecek. 90 watt kablolu ve 50 watt kablosuz hızlı şarj destekli 4860 mAh büyüklüğünde pil Xiaomi 14’ün dikkat çeken bir diğer özelliği olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu