WhatsApp Reklam İddiaları Hakkında Açıklama Yaptı

Meta'nın gelir artışı için WhatsApp uygulamasına reklam dahil edileceği iddialarını yalanladı. Açıklama WhatsApp başkanından geldi.

Meta yakın zamanda WhatsApp Kanalları özelliğini küresel çapta 50 ülkeye genişletti. Bu güncellemenin hemen akabinde Meta’nın geliri artırmak için WhatsApp uygulamasına reklam yerleştirmeyi düşündüğünü öne süren raporlar yayınlandı. Ancak Meta yaptığı açıklama ile bu haberleri şimdilik yalanladı. Şimdilik diyoruz, zira henüz nihai karar verilmiş değil.

WhatsApp başkanı Will Cathcart, Financial Times’ın daha önce Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X.com’da, WhatsApp’a reklam geleceği yönündeki iddiaları reddetti. Raporda, Meta ekiplerinin WhatsApp sohbet listesinde reklam gösterme fikrini tartıştığı ancak nihai bir kararın verilmediği belirtildi. Şirket içindeki bazı çalışanlar ise bu fikre karşı olduklarını ifade etti.

Raporda ayrıca Meta’nın WhatsApp’ı reklamsız kullanmaları için kullanıcılardan ücret almayı düşündüğü de belirtiyor. Ancak WhatsApp, böyle bir plan üzerinde henüz aktif olarak çalışmadıklarını açıkladı.

Meta, WhatsApp’ uygulamasını 2014 yılında 19 milyar dolara satın aldı ve bundan daha fazla gelir elde etmenin yollarını arıyor. CEO Mark Zuckerberg, Meta için WhatsApp ve Messenger’ın önemini sürekli vurgulamakta.

Haziran ayı itibarıyla 200 milyondan fazla kullanıcısı olan WhatsApp Business, reklamlar ve ücretli mesajlaşma gibi yeni özellikleri kullanıma sundu. WhatsApp, aylık 2,23 milyar kullanıcıya sahip olup popülerlik açısından Instagram ve Facebook Messenger’ı geride bırakıyor. Ancak reklamların potansiyel olarak tanıtılması, kullanıcıların duyarlılığını ve davranışlarını etkileyebilir. Meta’nın bu fikre sıcak bakıp bakmayacağını önümüzdeki günler gösterecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu