WhatsApp’ın Bana Mı Yoksa Dolandırıcılara Mı Yarayacak Dedirten Özelliği Yolda

WhatsApp, e-posta üzerinden profil doğrulama özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Akıllardaki tek soru ise bu kime yarayacak.

WhatsApp, gizliliğe verdiği önemi her geçen gün artırıyor. Örneğin kısa süre önce size uygulamaya gelecek Alternatif Profil özelliğinden bahsetmiştik. Samimi olmadığınız insanlar için İkincil bir profil yaratmanıza olanak sağlayan bu özellik, iş-özel hayat dengesini oturtamamış kullanıcılar için oldukça sevindirici haberdi. Şimdi ise uygulama bir o kadar önemli bir özellik üzerinde çalışıyor. WhatsApp, e-posta üzerinden profil doğrulamayı kullanıma sunuyor.

WhatsApp, e-Posta ile Profil Doğrulama Özelliğini Kullanıma Sunacak!

Bildiğiniz üzere WhatsApp hesabına girmek için bugüne kadar daima bir telefon numarasına ihtiyacınız vardı. Gelen SMS kodu ile siz doğruluyor ve hesabınıza giriş yapabiliyordunuz. Başka şekilde hesaba ulaşmak ise mümkün olmuyordu. Ancak bu durum değişiyor çünkü WhatsApp, e-posta üzerinden de doğrulamaya izin verecek. Henüz beta aşamasında özellik şimdiden bazı kullanıcılarda test edilmeye başlandı.

WhatsApp e posta doğrulama

Özellik “Ayarlar” ve “Hesap” kısmından ulaşılabilir olacak. Dileyen kullanıcılar buraya girerek e-posta adresine girerek doğrulamayı açabilecek. Böylelikle telefonunuza ya da telefon numaranıza bir şey olması halinde hesabınıza erişim sağlayabileceksiniz. Elbette ki bu özellik oldukça ilgi çekici. Ancak belirtmekte fayda var ki WhatsApp, e-posta doğrulama özelliği telefon numarasına ihtiyacınızın olmadığı anlamına gelmiyor.

WhatsApp, bunu hesabınıza bir nedenden dolayı erişemezsiniz diye güvenlik amaçlı yapıyor. Ancak bazı endişeler de yok değil. Örneğin e-posta adresleri telefon numarasına kıyasla çok daha savunmasız. Örneğin daima yanımda olan telefonuma gelen SMS, bana e-posta adresimden daha güvenli geliyor. Kullanıcılar hesabın bir yerde açık unutulması ya da çeşitli yöntemlerle çalınması durumunda direkt WhatsApp’ını da riske atmış olacak.

Ne yazık ki ülkemizdeki dolandırıcılar gelişen teknolojiye çok hızlı adapte oluyor. Bu nedenle dikaktli olmakta fayda var. Elbette ki daima çift aşamalı doğrulama ile e-posta adresinizi güvene alabilirsiniz ancak o zaman da WhatsApp e-posta üzerinden profil doğrulama özelliğinin bir anlamı kalmıyor.  Özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı şimdilik bilinmese de yakın zamanda gelmesi bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu