Güncel Teknoloji HaberleriSosyal Medya

TikTok bir ilke imza attı: Hiçbir rakibinin yapamadığı sistem devreye alındı!

Yapay zeka ile oluşturulan içerikler artık TikTok’un radarından geçecek. Çinli video platformunda yeni dönem başladı…

Yapay zekanın giderek artan popülaritesi, artık özgün içeriklerin de önüne geçmiş durumda. Başta Instagram olmak üzere pek çok kullanıcı, hiçbir emek vermeden yapay zeka ile içerik oluşturuyor. Bu basit sistemin önüne geçmek için sosyal medya devleri yoğun mesai içerisinde. Aralarından TikTok ise, erken davranarak yapay zeka ile içerik oluşturanlar için yeni bir politikayı devreye aldı.

TikTok, yapay zeka ile oluşturulan videolara etiket ekliyor

TikTok, artık yapay zeka ile oluşturulan içeriği otomatik olarak tespit edecek bunları etiketleyecek. Böylece yapay zeka araçları kullanılarak doğrudan TikTok’ta oluşturulan içerikler diğer kullanıcılara da şeffaf şekilde gösterilecek.

Söz konusu etiketleme için Çinli şirket, İçerik Kanıtlanması ve Orijinallik Koalisyonu’nun (C2PA) İçerik Kimlik Bilgileri teknolojisinden faydalanıyor. Bu sistem, içeriğin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu tespit ettiği dosyalara meta veriler ekleyerek detayları diğer izleyiciler ile paylaşıyor. Eğer bir videonun yapay zeka ile oluşturulduğu tespit edilmiş ise,  İçerik Kimlik Bilgileri entegrasyonu sayesinde uygun videolar otomatik olarak “Yapay Zeka Tarafından Oluşturuldu” etiketiyle gösteriliyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan TikTok’un güven ve güvenlikten sorumlu operasyon başkanı Adam Presser, bu yeniliğin kullanıcılar için şeffaflığı artırdığını, aynı zamanda yapay zeka ile oluşturulan içeriğin diğerlerinden ayrılmasını mümkün kıldığını söyledi. 

Özellikle bu sistemin devreye alınması, yapay zeka içeriği oluşturanlar için bazı baskıları da ortadan kaldırmaya olanak tanıyor.

Son olarak TikTok, ilk kez İçerik Kimlik Bilgilerini uygulayan video platformu olarak da kayıtlara geçti. Önümüzdeki günlerde Instagram veya YouTube için de benzer güncellemeler görebiliriz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu