Tesla Türkiye’de Fabrika Kuracak Mı? Sorusunun Cevabı Ortaya Çıktı

Tesla Türkiye'de fabrika kuracak mı? sorusunun cevabı, gazeteci Emre Özpeynirci'nin araştırmasında ortaya çıktı.

Elektrikli otomobil pazarındaki rekabet her geçen gün artıyor. Bu durum kullanıcıları ve alışveriş alışkanlıklarını etkilerken, yeni ticari fırsatları da beraberinde getiriyor. Üreticiler, artan elektrikli araba ihtiyacına uygun olarak üretim kapasitelerini artırmayı planlıyor. Peki bunun için gerekli Tesis nerede olacak. Türkiye dahil tüm ülkeler, benze yatırımları çekmek için cazibe merkezi olmaya çalışıyor. Hatta ülkemiz, bir süredir Tesla ile anılıyor, şirletin burada bir fabrika kuracağı iddia ediliyordu. Peki bu gerçekleşecek mi? Tesla, Türkiye’de fabrika kuracak mı?

Emre Özpeynirci’den Tesla Türkiye’de Fabrika Kuracak Mı Sorusuna Yanıt

Otomobil gazeteciliğinin saygın isimlerinden Emre Özpeynirci de bu sorunun cevabını aradı. Bunun için Gazete Pencere’deki yazısında, Tesla’nın Türkiye’deki olası yatırımlarını değerlendirdi. Mevcut koşullarda bunun pek de mümkün olmadığını belirten Peynirci, bağlantılarından elde ettiği duyumları da paylaştı.

Tesla Model Y indirim
Tesla Model Y

Ne yazık ki bu da “Tesla, Türkiye’de fabrika kuracak mı?” sorularındaki ümidi öldürmekten başka bir şey yapmadı. Şirketin böyle bir yatırım için planı olmadığını duyuran Peynirci, 26 yıldır Türkiye’ye yeni bir markanın yatırım yapmadığın, olanların da gittiğinin altını çizdi.

Açıkçası bu gelişmeler pek çok insanın hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye özellikle son birkaç yılda otomobil endüstrisinde özellikle de yabancı yatırımcı tarafında ciddi zarar gördü. Mevcut yatırımcılar çekilirken, büyük yatırımlar ise iptal oldu. Ankara’da kurulması planlanan 1 milyar dolar değerindeki batarya fabrikası da buna dahil.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Elon Musk arasındaki görüşmenin ardından alevlenen “Tesla, Türkiye’de fabrika kuracak mı?” iddiası, insanları bir nebze olsun ümitlendirmişti. Yine de Tesla ülkemizde oldukça başarılı bir şirket ve bu ilgi her an bir karşılık bulabilir.

Koç Holding, LG ve Ford, Ankara’da Kuracağı 32 milyar TL’lik Batarya Fabrikası Yatırımını İptal Etti

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu