GenelGündemOtomobil

Koç Holding, LG ve Ford, Ankara’da Kuracağı 32 milyar TL’lik Batarya Fabrikası Yatırımını İptal Etti

Ford ve Koç ortaklığıyla Ankara'da yapılacak olan 32 milyar TL'lik batarya fabrikası yatırımı iptal edildi.

Koç Holding, LG ve Ford ortaklığı ile Ankara’da kurulması planlanan batarya fabrikası yatırımı iptal oldu. Geçtiğimiz şubat ayında duyurulan ortaklık, 32 milyar TL’lik dev bir projeydi ve aşamalı olarak 45 GW’a kadar enerji üretecek bir tesisi kapsıyordu. Ne yazık ki Koç Holing, bugün yaptığı bir açıklama ile “batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığı sonucuna” vardıklarını açıkladı.

Koç Holding, LG ve Ford, Ankara’da Kuracağı 32 milyar TL’lik Batarya Fabrikası Yatırımını İptal Etti

Koç Holding, LG ve Ford tarafından kurulacak batarya fabrikası aslında ülkemiz için oldukça önemli bir adımdı. Proje, hem büyük bir kısmı yabancı sermayeden oluşan büyük bir yatırım hem de bölgede istihdam aracı olacaktı. Üstelik bu faaliyet, başka yatırımcıları ve ortaklıkları da tetikleyebilirdi. Ancak Koç’un bugün yaptığı KAP bildirimi hayallerin suya düşmesine neden oldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi.

FORD, KOÇ HOLDİNG, LG Batarya Fabrikası

Koç Topluluğu’nun katılımı ile Ford Motor Company (“Ford”) ve LG Energy Solution, Ltd. (“LGES”) tarafından Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımıyla ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde, mevcut elektrikli araç penetrasyonundaki gelişme dikkate alınarak batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığı sonucuna ulaşılmış ve 21.02.2023 tarihli açıklamamıza konu Niyet Mektubu (MoU) feshedilmiştir.
Ford ve Koç Holding olarak Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikalarında elektrikli araç üretimine yönelik çalışmalarına desteğimiz devam edecek olup, elektrikli araç piyasa dinamiklerindeki gelişmelere göre gelecekte batarya hücre yatırımı değerlendirilebilecektir.
İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.
Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu