Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriTSMC

Tayvan Depremi Telefon Fiyatlarını Artıracak

Geçtiğimiz gün meydana gelen Tayvan depremi, TSMC'nin çip üretimini sekteye uğrattı, dolayısıyla telefon fiyatlarında artış bekleniyor.

Kısa süre önce Tayvan’da meydana gelen güçlü bir deprem, küresel çip üretiminde olası aksamalara ilişkin endişeleri artırdı. Ada ülkesini onlarca yıldır vuran depremler arasındaki en güçlü sarsıntı (7,4), büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSMC) bazı fabrikalarda personeli tahliye etmesine neden oldu.

TSMC, çalışanlarının güvende olduğuna ve ilk incelemelerde büyük bir hasara rastlanmadığına dair güvence verirken, kapsamlı bir değerlendirme halen devam ediyor. Tahliyeler şirketin güvenlik protokolleri neticesinde gerçekleşirken, bu durum haliyle üretimde gecikmelere neden olmakta.

Bu gelişme dünyanın zaten çip kıtlığıyla boğuştuğu bir dönemde geldi. COVID-19 salgını, küresel tedarik zincirindeki güvenlik açıklarını ortaya çıkardı ve akıllı telefonlardan süper bilgisayarlara kadar her şeyde kullanılan çiplerde büyük bir kıtlık yaşandı. Dünyanın en büyük çip üreticisi olan TSMC’de herhangi bir üretim kesintisi, zaten gergin olan tedarik zincirini daha da zorlayabilir.

Tayvan Depremi Telefon Fiyatlarını Olumsuz Etkileyebilir

Çipleri için TSMC’ye güvenen Apple ve NVIDIA gibi büyük teknoloji şirketleri üzerindeki etkisi ise henüz bilinmiyor. Ancak uzun süreli bir kesinti, çip kıtlığının kötüleşmesi nedeniyle tüketiciler için fiyat artışlarına yol açabilir.

Deprem aynı zamanda çip üretimi için tek bir bölgeye aşırı güvenme riskini de ortaya koyuyor. Tayvan’ın büyük bir fay hattı üzerindeki coğrafi konumu, onu sık sık depremlerle karşı karşıya getiriyor. Üretim yerlerinin çeşitlendirilmesine yönelik çağrılar, özellikle Tayvan ile Çin arasında devam eden gerilimler ışığında son yıllarda artıyor.

Depremin anlık etkisi minimum düzeyde görünse de teknoloji sektörü TSMC’nin durumu değerlendirmesini yakından izliyor. Herhangi bir üretim gecikmesi, mevcut çip kıtlığını daha da kötüleştirebilir ve dünya çapındaki tüketiciler üzerinde dalgalanma etkisi yaratabilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu