Güncel Teknoloji HaberleriNVIDIA

NVIDIA, TSMC’nin İkinci Büyük Müşterisi Oldu

NVIDIA, dünyanın en büyük yarı iletken fabrikası TSMC'nin ikinci büyük müşterisi oldu. Firmanın gerçekten yıldızı parlıyor.

NVIDIA, Tayvan devinin gelir kaynakları sıralamasında Apple’ın ardından 2. sırada yer alarak TSMC’nin değerli bir müşterisi haline geldi.

Yarı İletken Devinin Büyük Gelir Bildirdiği NVIDIA ve Yapay Zeka Çılgınlığı TSMC İçin İdeal Senaryo Oldu
2023 Mali Yılı, AI heyecanının ortaya çıkışının firmanın AI hızlandırıcılarına ve diğer ürün tekliflerine büyük talep getirmesiyle Team Green için bir ilerleme zaman çizelgesi oldu. Tedarik zincirindeki artış, NVIDIA’nın hem ekonomik hem de teknolojik alanda TSMC ile işbirliğini artırmasına yol açtı ve bu nedenle firma, yarı iletken devinin birincil müşterisi haline geldi.

TSMC’nin 2023 Mali Yılı kazançlarına ilişkin denetlenmiş bir rapora göre NVIDIA, TSMC’nin 2. en büyük müşterisi haline geldi ve bildirildiğine göre 7,73 milyar ABD dolarına varan siparişler vererek firmanın toplam gelirinde %11’lik bir paya sahip oldu. Önceki yıllarda NVIDIA tarafından satılan ve aynı zamanda TSMC için bir tedarik darboğazı yaratan AI GPU’ların hacmi göz önüne alındığında, rakamlar hiç de şaşırtıcı değil. Ancak hızlı büyümeye rağmen Apple, TSMC’nin birincil müşterisi olmaya devam etti ve 17,52 milyar ABD doları ile firmanın 2023’teki toplam gelirinin %25’ini oluşturdu.

MediaTek, AMD, Qualcomm, Broadcom, Sony ve Marvell gibi diğer firmalar TSMC’nin bu yılki mali büyümesinin geri kalanından sorumluydu; ancak NVIDIA ve Apple çift haneli bir pay almayı başardı. Her iki şirket de Tayvan deviyle somut ilişkiler kurdu, firmanın yeni nesil süreçlerinin hemen benimsenmesini sabırsızlıkla bekliyor ve görünen o ki TSMC’nin geliri bundan sonra daha da artacak.

NVIDIA, kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla Samsung Foundry ve IFS ile ilişkiler kurduğu için küresel tedarik zincirinde varlığını oluşturma konusunda gerçekten de büyük ilerlemeler kaydetti. Buna rağmen Team Green uzun vadede TSMC’ye bağlı kalmak istiyor gibi görünüyor, bu da şirketin gelecekte Tayvan devinin büyümesinde büyük bir rol oynayabileceğini ve işler bu hızda devam ederse potansiyel olarak Apple’ı geride bırakabileceğini gösteriyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu