Tata, Milyon Dolarlık Anlaşmayla iPhone Üretecek

Tata, milyon dolarlık anlaşmayla iPhone üretecek. Hindistan, Apple için bir cazibe merkezi haline geldi ve Çin'in yerini alabilir.

Apple, uzun süredir Hindistan’da iPhone’ların montajını yapıyor; ilk “Hindistan Malı” iPhone, Foxconn tarafından 2017’de üretilen iPhone SE oldu. Apple’ın Hindistan’da iPhone üretimi için iki ortağı daha var: Pegatron ve Wistron. Ancak Wistron, Hindistan’daki iPhone işinden çıkmaya hazırlanırken, %100 hissesi Tata Electronics Private Limited (TEPL) tarafından satın alınacak ve bu da Wistron’u iPhone üreten ilk Hintli şirket haline getirecek.

Tuzdan yazılıma ve arabalara kadar her şeyi satmasıyla tanınan Tata Group’un bir parçası olan TEPL, Wistron InfoComm Manufacturing India Private Limited’in dolaylı hissesini geçici olarak 125 milyon $ (1.042 INR/118 €) olarak tahmin edilen bir işlem fiyatı karşılığında satın alacak).

Hindistan’ın Girişimcilik, Beceri Geliştirme, Elektronik ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı Bay Rajeev Chandrasekhar, X ile ilgili bir gönderide, Tata’nın Hindistan’da yerel ve küresel pazarlarda satışa sunulacak iPhone’lar üreteceğini söyledi.

1868’de kurulan Hintli çok uluslu holdingin, iPhone’ları Hindistan’da Wistron’un Güney Hindistan eyaleti Karnataka’nın başkenti Bengaluru yakınlarındaki montaj biriminde üreteceği bildiriliyor.

Hindistan’da iPhone üreten Tata Group, Hindistan Başbakanı Bay Narendra Modi’nin “Hindistan’da Üret” girişimine önemli bir destek sağlamalı ve aynı zamanda diğer küresel elektronik markalarının Hindistan’ı ürün üretme ve üretim tabanlarını çeşitlendirme konusunda Çin’e bir alternatif olarak görmelerine ikna etmeye yardımcı olmalıdır.

Başa dön tuşu