Steam Deck 2 Gelecek Mi?

Valve’ın Steam Deck 2 üzerinde çalıştığı söylentileri etlik kazanmaya başladı. Peki, yeni konsol ne zaman gelecek? İşte detaylar.

Steam Deck 2 hakkında bazı söylentiler son zamanda ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu söylentiler ilk nesil Steam Deck bazı sahiplerini korkuttu. Özellikle de konsolu yeni alanları. Ancak bugün gelen haberler konsolu yeni alanların içine su serpti diyebiliriz. Yakında zamanda konsolun yeni modeli gelmeyecek.

Ancak yine de OLED ekranlı Steam Deck OLED modeli hakkında söylentiler yayılıyor. OLED ekranların popülerleşmesiyle, kullanıcıların bu ekran teknolojisiyle yükseltilmiş bir model beklemesi doğal. OLED daha iyi kontrast ve canlı renkler sunar ve LCD ekranlardan daha enerji tasarrufludur. Siyah bir renk gördüğünüzde, piksel aslında kapalıdır. Bu yüzden doğal siyah renk üretir.

Valve Engineer Pierre-Loup Griffais’e göre, Steam Deck OLED modeli yapmak o kadar basit değil. Görünüşe göre işler sadece ekranı değiştirmek gibi basit değil. Mühendise göre, Steam Deck’teki her bir bileşen birbirine bağlı. Bu yüzden ekranı değiştirmek zor. Pierre-Loup Griffais’e göre OLED ekranı getirmek için komple donanım değişmesi gerekiyor.

Konu ile ilgili Pierre-Loup Griffais; “OLED ekran önceden planlamanız gereken bir şey. Bu ekran üzerinde çalışırken, yenileme hızı değiştirmesi piyasaya sürüldüğünde hazır olmasa bile bunların desteklenebileceğinden emin olduk. Tüm bunların desteklenmesi bizim için gerçekten önemliydi. Bu, olası seçenekleri değerlendirirken ve seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey. Bu, tüm sistemi nasıl tasarladığınız ve ekran ile SOC arasında ne olduğu ile ilgilidir.” ifadelerini kullandı.

Steam Deck 2

Nintendo, bir Nintendo Switch OLED’in piyasaya sürülmesiyle bizi şaşırttı. Herkesin beklediği Pro modeli değildi. Ancak ekran, varlığını haklı çıkaracak kadar iyi bir yükseltmeydi. Benzer şekilde, insanlar Steam Deck için bu yeni ekran teknolojisini getirebilecek artımlı bir yükseltme bekliyorlar.

Türkiye pazarına resmi olarak giriş yapmayan Steam Deck’in yeni modelinin 2024 yılında anca duyurulup satışa sunulacağını düşünüyoruz.

Başa dön tuşu