GenelGüncel Teknoloji HaberleriMobirollerTeknoloji

Son gün 18 Haziran! YouTube’da bu içeriklere yaş kısıtlaması geliyor

Video akış servisi YouTube, gençlere yönelik alınan önlemler kapsamında silah videolarının izlenmesini yasaklayacak. Tarih belli oldu.

YouTube, TikTok ve akla gelebilecek sosyal medya uygulamalarının hepsi, kullanıcıları bir şeyler yapmasa bile teşvik etmeye yönlendiriyor. Bu durum kaçınılmaz ve uzmanlar bazı videoların çocuklara izletilmemesi konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor.

Google’ın video akış servisi YouTube ise, silahla ilgili bazı videolara yaş kısıtlaması getirecek. Tabanca veya otomatik silahların bulunduğu videolar algoritma tarafından tespit edilerek 18 yaşının altındaki kullanıcılara yasaklanacak. Söz konusu politika 18 Haziran itibariyle devreye alınacak.

YouTube’dan silahlı videolara yaş kısıtlaması

YouTube’ın silahla ilgili politika sayfasında sorumluluk reddi beyanında şu ifadeler yer alıyor:

“18 Haziran 2024’ten itibaren güvenlik cihazlarının nasıl çıkarılacağını gösteren belirli içerikler yasaklanacak.” “Ev yapımı ateşli silahlar, otomatik ateşli silahlar ve bazı ateşli silah aksesuarlarının kullanımını gösteren içeriklere yaş kısıtlaması uygulanacaktır.”

Konuya ilişkin Engadget’a açıklamada bulunan YouTube sözcüsü Javier Hernandez, “Ateşli silahlar politikamızda yapılan bu güncellemeler, YouTube’daki içeriğin mevcut durumunu yansıtan politikaları sürdürmeye yönelik devam eden çabalarımızın bir parçasıdır. Örneğin, 3D baskı son yıllarda daha kolay kullanılabilir hale geldiğinden, ev yapımı ateşli silahların yer aldığı içeriklere yönelik kısıtlamalarımızı genişletiyoruz. Çizgiyi doğru yerde çizdiğimizden emin olmak için yönergelerimizi düzenli olarak gözden geçiriyor ve dışarıdaki uzmanlara danışıyoruz.” dedi.

Oyunlardaki silahlar için geçerli olmayacak

YouTube, yasakların oyunlardaki veya filmlerdeki içerikleri kapsamayacağını, sadece gerçek silahların yer aldığı videolara uygulanacağını belirtiyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu