GenelGüncel Teknoloji HaberleriOyun

Şok iddia: Microsoft, Valve’yi satın almak için kolları sıvadı

Oyun sektörünün dev isimlerinden Valve’nin, Microsoft’a satılacağı iddia edildi. Teknoloji devi milyarlarca doları gözden çıkaracak.

Geçtiğimiz yıl Microsoft, Activision Blizzard’ı satın almış, ödediği 68.7 milyar dolarla rekor kırmıştı. Oyun sektöründe ivme yakalayan teknoloji devi bu kez de gözüne Valve’yi kestirdi.

Yıllardır rekor kıran bazı oyunların arkasındaki Valve’nin, Microsoft’a satılacağı gündeme geldi. Half-Life, CS:GO ile CS2 gibi popüler oyunların çatı şirketi Valve için Microsoft milyarlarca doları gözden çıkarmaya hazırlanıyor.

Microsoft, Valve için 16 milyar dolar harcamaya hazır

Counter-Strike topluluğunun tanınan oyun odaklı yaratıcılarından Dior, Microsoft’un Valve Corporation’u satın almak için 16 milyar dolarlık bir teklif hazırladığını iddia etti.

Elbette Microsoft’un bu satışı istemesinin en büyük nedenlerinden biri Steam diyebiliriz. Zira Valve’nin oyun mağazası Steam, geniş bir kullanıcı kitlesine sahip ve içerisinde binlerce oyun barındırıyor. 

Microsoft’un Valve’yi istemesinin altında mantıklı olduğunu gösteren birçok neden var. Örneğin şirketin taşınabilir bir el konsolu yok. Steam Deck gibi bir ürüne bile sahip olmayan Microsoft, Steam mağazasına ek olarak taşınabilir konsol alanında da önemli bir başarı yakalayabilir. Bunun ötesinde mağazadaki oyunların satışlarından elde edilecek gelirlerle Microsoft yine kasasını katlayabilir. 

Yıllık 10 milyar dolar geliri olan Valve’nin, 16 milyar dolarlık teklife nasıl bir cevap vereceği merak konusu. Ancak CS2, Dota ve Half-Life gibi çok değerli oyunların arkasındaki bu şirket için 16 milyar dolar yeterli bir teklif de olmayabilir. 

Kaynak: Kitguru.net
Derleme: Teknoburada.net

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu