Akıllı TelefonGüncel Teknoloji HaberleriQualcomm

Snapdragon X75 Modem, Dünya 5G Rekoru Kırdı

Snapdragon X75 modem, 6 GHz altı spektrumla dünyanın en hızlı 5G hızına ulaşıyor. Yeni modem Snapdragon 8 Gen 3’e eşlik edecek.

Qualcomm, şubat ayında piyasaya sürülen Snapdragon X75 5G Modem-RF Sisteminin 6 GHz altı spektrumda 7,5 Gbps aşağı bağlantı hızına ulaşarak yeni bir dünya rekoru kırdığını duyurdu.

5G bağımsız (SA) ağ yapılandırması kullanılarak yapılan cihaz testiyle gerçekleştirilen bu hıza, bir uydu-yer bağlantısı bağlantısında 4 TDD kanalıyla 4x taşıyıcı toplama (4xCA) ve 1024 dördün genlik modülasyonu (QAM) kullanılarak toplam 300 MHz spektrumdan yararlanılarak ulaşıldı.

4 TDD kanalının toplanması, operatörlerin daha yüksek veri hızları elde etmek için çeşitli spektrum varlıklarını birleştirmelerini sağlar. Ek olarak, 1024 QAM, 256 QAM ile karşılaştırıldığında her bir iletime daha fazla veri dahil ederek spektral verimliliği artırır ve sonuç olarak artan veri çıkışına ve iyileştirilmiş spektrum verimliliğine olanak tanır.

Qualcomm, bu özelliklerin video akışı ve indirmeler, çevrimiçi oyunlar ve daha fazlası gibi daha zorlu veri uygulamalarının daha fazla kullanıcı için her zamankinden daha sorunsuz çalışabileceğini mümkün kıldığını söyledi.

Qualcomm, Snapdragon X75’in müşterilere zaten örnekleme yaptığını ve ticari cihazların 2023’ün ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini bildirdi. Bu nedenle yeni modemin ekim ayında çıkış yapacak Snapdragon 8 Gen 3’e eşlik edeceğini söyleyebiliriz. Snapdragon 8 Gen 3 işlemcili ilk telefonların ise Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro olacağı konuşuluyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu