Güncel Teknoloji HaberleriQualcomm

Qualcoom Büyük Karar Eşiğinde !

Qualcoom ‘un Apple’ın 3 nm işlemci atağına karşı karar vermek zorunda. Üreticilerden TSMC , ya da Samsung’u seçmesi gerekiyor.

Donanım üreticileri yoğun mesai harcıyorlar. Yeni çıkacak amiral gemisi cihazlar için üretilecek işlemcilerin yarışında olan büyük çip üreticileri Qualcoom ve Apple bir karar vermek zorundalar. Qualcoom ‘un son zamanlarda düşen akıllı telefon satışları nedeniyle 415 kişiyi işten çıkartmasını paylaşan bir analist bunun Apple’a yaradığını söyledi.

Ünlü analist Ming-Chi Kuo Qualcoom’daki bu işten çıkartmalar yüzünden Apple ‘ın satışlarının değişmediğini ve Apple’ın 3 nm çip geliştirmek için aceleci olmadığını vurguladı. Genelde sektördeki trend belirleme modasında bu yıl yarı iletken ve telekomünikasyon ekipman üreticisi Qualcoom’u büyük bir karar vermeye sevk etti. Apple’ın 3 nm çipine karşılık olarak TSMC’nin 4 nm çipini mi yoksa Samsung’un 3 nm çipini mi kullanacak ?

Qualcoom maliyetleri düşürmek için hem TSMC’yi hem de Samsung’u kullanmayı tercih etmişti. Fakat işler yolunda gitmedi. Qualcoom’un bu ikilemde başka bir seçeneği de var. 3 nm işleminin başka bir versiyonu olan TSMC’nin daha ucuz versiyonu N3E düğümünü kullanmaları. Peki Qualcomm TSMC’yi seçerse ne olur ? Çip üretimi için yalnızca TSMC’ni seçerse bu işlem için daha fazla ödeme yapacak. Bu nedenle Ming-Chi Kuo Qualcoom’un 3 nm teknolojisini kullanarak Samsung ile yeniden çalışmaya başlayacağını belirtti.

Samsung ise boş durmayarak Qualcoom’un kalbini çalacak 3 nm teknolojisinde bazı ilerlemeler kaydetti ve Qualcoom TSMC’nin 4 nm üretim sürecini daha iyi olduğu için kullanan Qualcoom bu tercihini değiştireceğe benziyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu