BilgisayarQualcommWindows

Snapdragon X Elite PC Üreticileri Tarafından Yoğun İlgi Görüyor

Snapdragon X Elite PC üreticileri tarafından yoğun ilgi görüyor. Qualcomm'un yeni ARM tabanlı işlemcisi, fazlasıyla umut vaat ediyor.

ARM yarışı başladı! Apple’ın üçüncü nesil ARM tabanlı Apple M3 silikonu çok yakındayken Qualcomm tarafından Windows dizüstü bilgisayarlar için rakip çözümü Snapdragon X Elite duyuruldu. İşlemci mükemmel performans ve olağanüstü verimlilik vaat ediyor ve 2024 ortalarında PC pazarına ulaşacak.

En büyük Windows PC üreticilerinden bazılarının yeni çipe sahip cihazlar geliştireceği artık doğrulandı. Listede HP, Lenovo, Asus, Dell ve Acer yer alıyor. Honor, Microsoft, Samsung ve Xiaomi de gelecek yıl duyurmak üzere Snapdragon X Elite destekli dizüstü bilgisayarlar sunacak.

Yazılım uyumluluğu Qualcomm’un şu anda çözmesi gereken en büyük sorun. Bu nedenle şirket, Davinci Resolve ile BlackMagic Design da dahil olmak üzere yazılımlarının ARM uyumlu sürümleri üzerinde çalışan yazılım ortaklarını açıkladı. İşlemcinin 2024’teki gerçek lansmanı için tam zamanında uyarlanmış bir ARM tabanlı Windows sürümü olacak.

Üstelik Davinci Resolve’nin, entegre GPU’lu standart 12 çekirdekli CPU’lardan 1,7 kat daha hızlı ve X Elite’in NPU’sunda çalışırken 3 kata kadar daha hızlı olacağı vaat ediliyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu