Snapdragon X Elite Bilgisayarlara İddialı Geliyor!

Snapdragon X Elite bilgisayarlara iddialı geliyor. Qualcomm, hem mobil hem de bilgisayar tarafındaki yeni canavarlarını piyasaya sürdü.

Yepyeni Snapdragon 8 Gen 3 mobil çip, en yeni amiral gemisi Android akıllı telefonlarına ve tabletlerine güç verecek şekilde ayarlandı ancak Qualcomm tarafından aynı zamanda ARM dizüstü bilgisayarlarda Windows için yeni nesil üst düzey çipi Snapdragon X Elite de duyuruldu. Qualcomm, en yeni SoC’si ile PC yonga seti pazarında daha büyük bir iddiayı yakalayabileceğini umuyor ve performans ve verimlilik konusunda büyük yatırım yapıyor.

Snapdragon X Elite, 4 nm’lik bir işlem düğümü üzerinde üretilmiştir ve 4,3 GHz’e kadar tek ve çift çekirdekli güçlendirme ile 3,8 GHz hızında saat hızına sahip 12 yüksek performanslı Oryon çekirdeğine sahiptir. Qualcomm, yeni CPU’sunun çok iş parçacıklı performansta rakip Intel 13. nesil CPU’larla eşleştiğini ve %68 daha az güç çektiğini belirtiyor. Apple’ın kendi ARM tabanlı M2 çipi ile Snapdragon X Elite’in %50 daha hızlı en yüksek çok iş parçacıklı performans iddiasıyla bir karşılaştırma var.

Grafik tarafında, Snapdragon X Elite, DirectX 12 API desteği ile 4,6 TFLOP değerinde entegre bir Adreno GPU’ya sahiptir. Çip, 60Hz’de 3x’e kadar harici UHD monitörü işleyebilir. Video editörleri, H.264, HEVC (H.265) ve AV1 dosyaları için 4K60 10 bit kodlamayı ve kod çözmeyi destekleyen Adreno video işleme biriminden (VPU) yararlanabilir.

Qualcomm ayrıca, Üretken Yapay Zeka görevlerinde üstün olan, saniyede 45 Tera işlemine (TOP) sahip bir Hexagon NPU ekledi. Snapdragon X Elite, cihazda çalışan 13 milyardan fazla parametreyi işleyebilir ve saniyede 30 token üretebilir.

Çip, PCIe Gen4 veya UFS 4.0 depolamanın yanı sıra 136 GB/s’ye kadar bellek bant genişliği ve 42 MB toplam önbelleğe sahip LPDDR5x RAM’i destekler. Bağlantı açısından Snapdragon X Elite, Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.4 desteğine sahip FastConnect 7800 Sisteminin yanı sıra 10 Gbps’ye kadar en yüksek indirme hızlarına sahip hücresel bağlantı için Snapdragon X65 5G modem alıyor.

X Elite, Qualcomm Aqstic DAC sayesinde kayıpsız ses oynatmayı destekler ve ayrıca 36 MP’ye kadar çift kamera ve 4K HDR video çekimi desteğine sahip Qualcomm Spectra görüntü sinyali işlemcisine (ISP) sahiptir.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu