Snapdragon 8 Gen 4 Qualcomm’un En Pahalı İşlemcisi Olabilir!

Teknoloji giderek gelişiyor. Bu gelişim beraberinde maliyetleri arttırıyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan mobil işlemci dünyasının önde gelen ismi Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti yüksek maliyetiyle gündemde. Qualcomm’un 8 Gen 3 için firmalardan önceki nesle göre daha fazla ücret talep etmesi, yeni gelecek Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisinin şimdiye kadar ki en pahalı Qualcomm işlemcisi olabileceğini işaret ediyor.

Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisinin Özel Oryon Çekirdekleri Sayesinde Maliyeti Artacak!

Qualcomm’un Kıdemli Başkan Yardımcısı, Snapdragon 8 Gen 4’ün özel CPU çekirdekleriyle güç ve verimlilik dengesini kurmanın özel bir çaba gerektirdiğini dile getirdi.

8 Gen 4 işlemcisinin 2025 yılında piyasaya çıkacak Android amiral gemilerine güç verecek. Qualcomm’un yeni işlemcisinde Oryon çekirdeklerine sahip olacağı söyleniyor. Oryon çekirdeklerinin ön izlemesini Snapdragon X Elite ile yapan firma, yeni çekirdek mimarisiyle üst seviyelere oynayacak. 

Ayrıca yönetici, özel CPU çekirdeklerinin mutlaka pahalı olması gerekmediğini söyledi fakat Qualcomm’un maliyet,güç tüketimi ve performans dengesini sağlaması gerektiğini de dile getirdi. Ne yazık ki bu dengenin sağlanması, Snapdragon 8 Gen 4’ün fiyatının artmasına neden olacak. Firma Snapdragon 8 Gen 2 için firmalardan işlemci başı 160 dolar ücret talep ediyordu. 8 Gen 3 ile bu 200 doların üzerine çıktı.

Bilmeyenler için Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin Geekbench 6 testinde çoklu çekirdekte Apple’ın 3 nm işlemcisi olan A17 Pro’yu geride bırakıyor. Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisinin bu başarıyı sürdürmesi için özel bir çabaya ve daha yüksek performansa ihtiyacı var.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu