Akıllı TelefonCep TelefonuGüncel Teknoloji HaberleriQualcommTeknoloji

Snapdragon 8 Gen 2 ile Snapdragon 8 Gen 3 Farkı Neler?

Qualcomm'un çiçeği burnunda amiral gemi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3 ile önceki nesil farkı neler ? Hadi inceleyelim.

Android dünyasının merakla beklediği yonga seti tanıtıldı. Qualcomm firmasının en yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3 A17 Pro’ya korku saldı. Önceki nesil 8 Gen 2’ye göre bir dizi yeni teknolojiyi bünyesinde barındıran Gen 3, üretken yapay zeka hamlesi ile birlikte geldi. Hadi gelin bu yeni canavarın özelliklerine ve kardeşi ile kıyaslamasına göz atalım.

Snapdragon 8 Gen TSMC’nin 4nm İşlem Düğümünü Kullanıyor

Android ve iOS platformları arasında ciddi farklar bulunmakta. İşletim sistemi başlı başına farklı ve bu farklılık yonga setine de yansıdı. Qualcoom geçtiğimiz ay iPhone 15 serisiyle birlikte A17 Pro işlemcisini tanıttı. Akıllı telefonlarda kullanılan ilk 3nm işlemci olarak lanse edildi.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisiyle birlikte beklentileri iyice yükseltmişti. Qualcomm’un yeni işlemcisi 4 nm işlem teknolojisiyle üretiliyor. Beklenti Apple’ın A17 Pro işlemcisi gibi 3 nm ile üretilmesiydi. Fakat Qualcomm bir risk alarak 4 nm üretim süreciyle yola devam etmek istedi. Daha düşük saat hızları ve daha yüksek üretim süreciyle A17 Pro’dan daha serin çalışacağa benziyor. Ayrıca işlemcinin lansmanı sırasında firma tarafından mobil oyunların God Of War’ı sayılan Genshin Impact’ı 43.2 derece civarında oynatabilmesi dikkat çekti.

8 Gen 3 işlemcisi, Apple A17 Pro’nun 3,78 GHz’e kadar çıkabilen saat hızlarının yerine 1 adet 3.3 GHz’e çıkabilen Prime ana çekirdeği, beş adet 3,2 GHz’e kadar performans çekirdeği ve 2 adet verimlilik odaklı 2.3 GHz çekirdek ile 1+5+2 çekirdek yapılanması sahip.

8 Gen 2 işlemcisinde 3 adet olan verimlilik çekirdeği, 8 Gen 3 ile birlikte 2 adede düşürüldü. 8 Gen 2 işlemcisini kullanan telefonların oldukça verimli bir şekilde çalıştığını herkes biliyor. 8 Gen 3 ile birlikte düşürülen verimlilik çekirdeğiyle akıllara soru işareti getiren Qualcomm, bakalım verimlilik ve performans ikilisini bir arada nasıl çözecek.

8 Gen 2’den Daha Verimli ve Daha Performanslı

8 Gen 3 işlemcisi kardeşine göre %30 daha yüksek performans ve %20 daha fazla verim sunuyor. Düşürülen verimlilik çekirdeklerine rağmen daha fazla verimli olması Qualcomm’un dersine çok iyi çalıştığını kağıt üzerinde gösteriyor. Bir başka artış ise yapay zeka odaklı Qualcomm Hexagon NPU biriminde yaşandı. %40 artış ile beraber toplamda 98 performans artışı gerçekleştirildi. Üretken yapay zekaya çoğu firma gibi önem veren Qualcomm, Meta’nın LIama 2 dil öğrenme modelini temel alan bir yapay zeka asistanı ile geliyor.

Mobil oyunculuk tarafında da önemli bir atılım yaparak GPU performansında %25 daha verimli ve hızlı bir grafik birimi bulunuyor. 240 Hz ekran destekli telefonlarda 240 FPS oyun deneyimi sunabilen 8 Gen 3 canavarın 24-bit 96 kHz kayıpsız ses desteği de bulunuyor.

Oyuncular için aynı zamanda daha iyi kapsama alanı, daha sağlam bağlantı ve düşük gecikmeli performans için Eşzamanlı Yüksek Bant Çoklu Bağlantı’yı destekleyen Wi-Fi 7  teknolojisine sahip. Daha iyi şebeke çekimi için en son teknoloji olan Snapdragon X75 5G modelini de kullanıcılara sunuyor.

Son olarak 8 Gen 3 işlemcisini kullanacak ilk telefonun bugün tanıtılacak Xiaomi 14 serisi olduğunu hatırlatalım. Xiaomi 14 serisi tanıtıldığında detaylı özelliklerini sitemizden öğrenebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu