Snapdragon 8 Gen 3 Hem Güçlü Hem Verimli Olacak

Qualcoom Snapdragon 8 Gen 3 beklentiyi iyice arttırdı. Güç ve verimliliğin bir arada olacağı işlemci resmen bataryayı kokluyor.

Qualcoom’un amiral gemisi seviyesindeki yeni modeli Snapdragon 8 Gen 3 akıllı telefon üreticileri tarafından merakla bekleniyor. Bu merakla bekleyişin ardında performanstan ödün vermeden verimli çalışması yatıyor.

Ice Universe tarafından gelen bilgilerde Snapdragon 8 Gen3 1+5+2 şeklinde çekirdek yapılandırmasına sahip olacak. Bu şekilde daha yüksek hızlara çıkılması anlamına geliyor. CPU hızlarıyla ilgili bilgi henüz mevcut değil.

GPU tarafında Adreno 750 ile gelecek 8 Gen 3 modeli kardeşine göre büyük ölçüde geliştirilmiş performansa sahip olacağı iddia ediliyor. 8 Gen 2′ de 8 MB L3 önbelleğin bu modelde 10 MB‘a yükseleceği sızıntılar arasında. Hatırlarsanız 8 serisinin ilk işlemcisi 8 Gen 1 aşırı ısınan ve verimlilik noktasında hiçte iyi noktada olmayan bir işlemciydi. Çok geçmeden 8+ Gen 1 duyurulmuştu ve daha verimli ve daha az ısınması sağlanmıştı. Ardından 8 Gen 2 ile gerçekten iyi bir ivme yakalayan Qualcoom şimdi en yeni işlemcisi ile gerçekten göz dolduracak verimlilikte çalışacak.

Oneplus ve Samsung’un bu yeni işlemciyi ilk kullanan firmalar olacağı söyleniyor. Özellikler Oneplus firması bu işlemciyle ilgili testlere başladı ve bu yılın sonlarında tanıtılacak yeni işlemciyle akıllı telefonunu duyuracak. Ayrıca Samsung S24 Ultra ise bu işlemciyi kullanacak diğer bir model. Fakat Samsung’un kendi işlemcisi Exynos 2400 için 8 Gen 3 zorlu bir rakip olacak gibi görünüyor. Rakibi MediaTek Dimensity 9300’ün Snapdragon 8 Gen 3’e rakip olacağı ve pazardaki rekabeti daha da artıracağı söyleniyor .

Başa dön tuşu