Snapdragon 8 Gen 3 Fiyatı Nedeniyle Üreticilerin Canını Sıkacak

Snapdragon 8 Gen 2 yüksek fiyatıyla dikkat çeken bir işlemci olmuştu. Yeni bir rapora göre Snapdragon 8 Gen 3 daha pahalı olacak.

Ekim ayında tanıtılacak olan Snapdragon 8 Gen 3 cephesinden yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. bugüne kadar çekirdek mimarisi ve sunduğu performansla gündem olan Snapdragon 8 Gen 3’ün bu defa fiyatıyla ilgili bazı gelişmeler yaşanıyor.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 için markalardan 160 dolar gibi bir ücret talep etti. Tabii bu meblağ markaları zor durumda bıraktı. Hatta bu yeni fiyat noktası, Qualcomm işlemciyi Apple’ın A16 Bionic’inden daha pahalı hale getiriyor. Snapdragon 8 Gen 3’ün öncülüğünden daha pahalı olacağı bilgisi geldi.

Snapdragon 8 Gen 3 için TSMC’nin 4nm N4P sürecine geçmek ucuz bir olay değil. Qualcomm’un daha önce Snapdragon 8 Gen 1 için Samsung’un dökümhanesine güvenmesi, çeşitli dezavantajlara ve eleştirilere yol açtı. Digital Chat Station ve kimi güvenilir kaynaklar, yaklaşmakta olan Snapdragon 8 Gen 3’ün daha maliyetli olacağını ve iş ortaklarını zor seçimlerle karşı karşıya bırakacağını iddia ediyor.

Artan maliyetlerle karşı karşıya kalan bazı üreticiler ya Snapdragon 8 Gen 2’ye geçebilir ya da MediaTek’in Dimensity serisine, özellikle Dimensity 9300’e yönelebilir. MediaTek, amiral gemisi işlemcisi için daha az ücret alabilir ve bu işlemci potansiyel olarak daha fazlasını sunabilir.

Yine de Qualcomm‘un pazardaki varlığına meydan okumak basit bir iş değil. Snapdragon markası önemli bir ağırlık taşır. Bununla birlikte, Dimensity 9300, daha hızlı LPDDR5T RAM desteği ve bazı alanlarda Snapdragon 8 Gen 3’ten daha iyi performans gösterebilecek, ancak Qualcomm’un yeni nesil işlemcisinin verimlilik, daha hızlı 5G ve daha güçlü GPU gibi çok önemli kozları var. Kâr marjını azaltsa da markaların büyük oranda yine Snapdragon 8 Gen 3’ü tercih edeceğini düşünüyoruz. Bu arada işlemcisinin maliyetinin 200 doları bulabileceği konuşuluyor.

Başa dön tuşu