Cep TelefonuGüncel Teknoloji HaberleriHuaweiKirin

SMIC, 5nm Kirin İşlemciler Özelinde Üretim Hattını Genişletiyor

Çinli yarı iletken firması SMIC, Huawei için 5nm Kirin üretim hattını genişletiyor. Bu adımla birlikte Kirin işlemciler canlanacak.

Huawei, kendisini yabancı unsurlardan kurtarmayı hedeflediği ve bu hedefe SMIC yardımıyla ulaşmayı umduğu için sonunda daha gelişmiş 5nm yonga setlerine geçiş yapacak. Son rapora göre Çin’in en büyük yarı iletken üreticisi, Kirin markasını taşıyacak yeni nesil yonga setlerini toplu olarak üretmek amacıyla üretim hatları kurmayı planlıyor.

SMIC, ABD ve Hollanda Merkezli Firmalardan Temin Edilen Mevcut DUV Ekipmanını Kullanacak

SMIC’in 7 nm süreciyle seri üretilen ve Mate 60 serisine güç veren Kirin 9000s’in başarısının ardından Huawei’nin ivmeyi sürdürmesi gerekiyor. Mate 70 ailesinin lansman tarihi yaklaşırken, Kirin 9000s’in yeteneklerini her açıdan aşan çok daha yetenekli ve verimli bir silikon geliştirmesi gerekiyor. Kirin 9000s herhangi bir performans veya güç tasarrufu ödülü kazanamayacak olsa da harici şirketlerin yardımı olmadan seri üretilmiş olması bu sektörde etkileyici bir başarı.

5nm çip üretim hedefini gerçekleştirmek için SMIC’in mevcut DUV makinelerini seri üretim amacıyla yeniden tasarladığı bildirildi. Çinli firmanın daha önce bu yolu takip edeceği söylentileri çıkmıştı ancak bir çip gurusu, 5nm yonga setlerinin seri üretiminin tamamen mümkün olmasına rağmen bunun düşük verim ve pahalı bir üretim faturası pahasına olacağını iddia ediyor.

Kısa süre önce, Hollanda merkezli EUV ekipman üreticisi ASML’nin Çinli şirketlere son teknoloji silikon üretimi için zorunlu olan gelişmiş makineleri sağlamasının yasaklandığı bildirildi. Bu büyük gerilemeyle birlikte SMIC ve Huawei‘nin pratik olarak mevcut nesil donanımlarını kullanmaktan başka seçeneği yok, ancak bu plan gelecekteki 5nm Kirin SoC’yi piyasaya sürmede ne kadar başarılı olacak?

Görünüşe göre Huawei’nin gelecek P70 ailesi için Kirin 9010’u hazırladığı söyleniyor ancak litografi detayları paylaşılmadı. Her zamanki gibi, daha fazla ayrıntının gelmesini bekleyeceğiz ve kısa süre içinde belirli güncellemeler sunacağız, bu yüzden bizi izlemeye devam edin.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu