Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiPhone

Siri, iOS 18 ile Birlikte Pek Çok Yapay Zeka Özelliğe Sahip Olacak

Yeni bir rapora göre iOS 18 ile birlikte Siri birçok yapay zeka özelliğine kavuşacak. Bu gelişmeler iOS 18'in duyurusu öncesi ortaya çıktı.

Apple‘ın yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC), markanın tüm işletim sistemlerine katacağı yeni özelliklerin tanıldığı ilk yerdir. iOS 18 ile birlikte Siri ilgi odağı olacak, zira yeni iOS sürümünde birçok yapay zeka özelliği sesli asistan hizmetini daha işlevsel hale getirecek.

Apple’ın yapay zeka projelerine yakın kaynaklardan biri olan Apple Insider’ın yeni sızıntısı, Siri’nin çeşitli iPhone uygulamalarına yönelik getireceği özelliklere şimdiye kadarki en net bakışı sunuyor. Sızıntı, Apple’ın büyük ölçüde Siri’nin doğal dil komutlarını anlama yeteneğini geliştirmeye odaklandığını gösteriyor. Görünüşe bakılırsa Apple, Siri’yi “Bir blog yapmak istiyorum” veya “Şu anda nostaljik hissediyorum” gibi belirsiz kullanıcı istekleriyle eğitiyor.

Amaç, Siri’yi görevler için belirli bir sözdizimine ihtiyaç duymanın ötesine taşımaktır. İdeal durumda, kullanıcıların “kahve makinesini aç” gibi kesin komutlar kullanmasına gerek kalmayacak, bunun yerine “Hey Siri, biraz kahve istiyorum” gibi daha doğal ifadeler söyleyebilecekler.

İşte iOS 18’de yer alacak bazı Siri yapay zeka özellikleri

Sızıntı ayrıca Siri’nin en az 18 yerleşik iPhone uygulamasıyla entegrasyonunu da ayrıntılarıyla anlatıyor. İşte en dikkat çekici noktalardan bazıları:

  • Kamera: Siri, kamera kontrolü için kullanıcının sesli komutlarına yanıt verebilecek. Kullanıcılar sesli komutları kullanarak video ve fotoğraf modları arasında geçiş yapabilir, deklanşör zamanlayıcısını başlatabilir ve ön ve arka kameralar arasında geçiş yapabilir.
  • Posta: Posta uygulaması için Apple, e-postaları otomatik olarak sınıflandırmak amacıyla makine öğrenimini kullanarak Gmail’den bir sayfa ödünç alıyor. Üstelik Siri, e-postaları oluşturma, gönderme ve planlama, e-postaları önemsiz olarak işaretleme, hatırlatıcı ayarlama, e-postaları özetleme ve “akıllı yanıtlar” oluşturma gibi görevleri yerine getirecek.
  • Fotoğraflar: Apple ayrıca üretken yapay zeka tarafından desteklenen bir fotoğraf düzenleme özellikleri paketi de sunabilir. Özellik kümelerinin listesi, üretken yapay zeka kullanarak fotoğraflardan istenmeyen nesneleri kaldırma ve boşlukları doldurma, içindeki insanlara veya hayvanlara göre belirli fotoğrafları arama ve yapay zeka destekli filtreler uygulama gibi Pixel telefonlarda bulunanlara benzer olabilir.
  • Safari: Safari’deki Siri entegrasyonu, Google Gemini’nin Android’de sunduğu işlevselliğe benzer şekilde web sayfası özetleri sunabilir. Ek olarak kullanıcılar, yeni sekme grupları oluşturmak ve özel sekmeleri açmak için sesli komutlar bekleyebilirler.
  • Sesli Notlar: Siri, tamamen eller serbest sesli not kaydına olanak tanıyacak. Kullanıcılar sesli komutlar aracılığıyla Siri’ye yeni bir kayıt oluşturması, konuşmaya başlaması, kaydı durdurması, belirli bir ad ataması ve hatta belirlenen bir klasöre taşıması talimatını verebilir.

Apple Insider’ın raporu, Siri’nin yükseltmelerle getireceği neredeyse her şeyin ayrıntılarını ortaya koyuyor. Lansmanla ilgili olarak Apple sızıntı uzmanı Mark Gurman, bu özelliklerin tamamının hemen kullanıma sunulmayacağını belirtiyor. Bazıları WWDC’de duyurulsa da son kullanıcıya ulaşması 2025 yılına kadar sürebilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu