Samsung, Veri Sızıntınsına Karşı Önlem Alıyor!

Samsung Naver firmasıyla birlikte geliştirdiği yapay zeka hamlesi teknolojiyi gizlilikle birleştirerek veri sızıntısının önüne geçiyor.

Naver firmasıyla stratejik ortaklık içerisinde olan Samsung veri sızıntısı sorununa karşı şirket içerisinde kullanılacak bir yapay zeka platformu üretiyor. Peki Samsung’u böyle bir platform üretmeye iten neden nedir? Bu sorunun cevabı olarak şirket içerisinde kullanlan Al destekli yapay zeka araçlarının kullanılması sonucu veri sızıntısı olarak değerlendiriliyor. Ayrıca şirket içerisinde Google Bard, ChatGPT gibi programların kullanımını yasakladı.

Üçüncü taraf yapay zeka uygulamalarının tehlikesini sezen Samsung bunun için önlemini ortaklık kurduğu şirketle birleşerek kendi platformunu kuracak. Öte yandan kurulacak platformun bir özelliği ise Samsung’un sunucularında bulunacağı ve hassas yarı iletkenle ilgili bilgilerin ve özel kodun gizli kalmasını ve yetkisiz erişime karşı korunmasını sağlaması olacak. Programın en can alıcı noktası ise Kore dilini iyi diğer yapay zeka platformlarından daha anlayacak ve şirkete daha fazla yarar sağlayacak.

Bu plaftormun Google Bard, ChatGPT’den en önemli farkı, sadece şirketin Cihaz Çözümleri Bölümü’nde çalışanlara özel olacak. Daha sonra zorlu testlerden geçerek akıllı telefonlar, ev aletleri ve elektronik ürünlere entegre edilerek kullanılabilecek. Naver ve Samsung arasındaki bu çalışmanın sonucu olarak en son yapay zeka teknolojileri kullanılarak dahili iş akışlarını basitleştirerek çalışanların üretkenlik, verimlilik ve işbirliği içerisinde yükselmelerini sağlayacak. Bu veri sızıntısı problemini ortadan kaldırmaya çalışan başka bir firma Microsoft. OpenAl tarafından programlanan ChatGPT’nin özel bir sürümünü piyasaya sürerek bunun önüne geçmeyi planlıyor.

Başa dön tuşu