Samsung Telefon Üretimini Azaltabilir

Yaşanan krizlerden sonra kötü haberler gelmeye başladı. Samsung telefon üretimini 30 milyon birim azalatacak gibi görünüyor.

Pandemiden sonra yaşana küresel krizler telefon pazarını vurmaya başladı. Şimdi ise kötü haber Samsung’dan geldi. Samsung telefon üretimini ciddi bir oranda azaltabilir. Güney Kore’den alınan yeni bir rapora göre, Samsung bu yıl 30 milyon daha az telefon üretecek.

Üretim düşüşünün üç ana faktörü, artan enflasyon ve ardından tüketici harcamaları, devam eden bileşen sıkıntısı ve Ukrayna’daki sava gösteriliyor. Samsung’un giriş seviyesinden amiral gemilerine kadar tüm cihaz fiyat aralıkları için üretimi ayarlaması bekleniyor. Muhtemelen firma sürekli telefon üretmek yerine artık üst ve orta segmente odaklanacak.

Güney Koreli teknoloji devi bu yılın başında yıl için 310 milyon adet telefon üretmeyi planlıyordu. Ancak son gelişmeler Koreli teknoloji holdingini hedefini 280 milyon adede çekmeye zorladı. Rekor kıran ilk çeyrek gelirlerine ve dünya çapında tahmini 73,7 milyon akıllı telefon sevkiyatına rağmen, Samsung hedeflerini ayarlamak zorunda kalacak.

Apple gibi diğer büyük oyuncuların da yüzde 20 daha az iPhone SE üretecek. Küresel çapta yaşanan kriz ve buna bağlı olarak enflasyonun artması teknoloji devlerini telefon alanında daha az üretim yapmasına neden olacak. Telefonların artık lüks olduğu ülkemizde de durum farklı değil. Özellikle amiral gemisi telefonların satışlarında büyük bir düşüş yaşandı. Sektörden aldığımız bilgilere göre telefon satışları yüzde 50 oranında düşmüş durumda.

Galaxy S22
Galaxy S22

Sürekli şişen fiyatlarda ne zaman rahatlama yaşanacağı belli değil. Ayrıca bu yılın sonlarında tanıtılacak olan amiral gemisi telefonların fiyatlarının da artması bekleniyor. Bakalım telefonlar 1990 – 2000’li yıllardaki gibi lüks bir ürün mü olacak….

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu