Güncel Teknoloji HaberleriSamsung

Samsung AMD İş Birliği Yakın Gelecekte Sona Erebilir

Samsung AMD iş birliği konusunda bir bilgi geldi. İddialara göre şirket, dış bağımlılığını azaltmak adına AMD'yi bırakacak.

Samsung, amiral gemisi Exynos işlemcilerinde Xclipse GPU’ları (AMD ile iş birliği içinde oluşturulmuş) kullanıyor. GPU’lar AMD RDNA grafik altyapısını kullanıyor ve makul ölçüde daha iyi ışın izleme performansı sunacağı öngörülüyor.

Ancak geçen ayın başında @rquandt, Samsung‘un 2025’ten sonra AMD ile ortaklığını sonlandırabileceğini ima etmişti. “2026’da Samsung, kendi GPU’suna sahip yeni nesil amiral gemisi işlemcisini piyasaya sürmeyi hedefliyor gibi görünüyor” dedi.

Son haberlerde Kore platformu Naver da aynı şeyi ima ediyor. Muhabir Jinsol Lee, yönetim kurulu toplantısında Samsung’un GPU’ya yatırım yapmayı düşündüğünü anlatıyor. Rapora göre, şirketin yönetim kurulu bünyesindeki yönetim komitesinde yer alan bir yönetici, GPU’lara yatırım yapma kararı aldı. Yönetim düzeyinde, yatırımın şirketin “GPU ile ilgili ticari rekabetçiliğini güçlendirmesi veya dahili bilgi teknolojisi (BT) altyapısını genişletmesi” bekleniyor.

Bu biraz sıra dışı çünkü yatırım gündemi şu ana kadar bellek yongaları ve üretim fabrikasına odaklandı. Samsung Electronics, gündemin kamuoyuna açıklandığı 2012 yılından bu yana yönetim komitesinde ilk kez GPU’lara yatırım yapma kararı alıyor.

Yönetim Komitesi toplantısında hafızalı yarı iletken ve üretim fabrikası inşaatı ve tesis yatırımı değerlendirildi. Şirket ayrıca yapay zeka yongalarına ve gelişmiş üretim yöntemlerine de yatırım yapıyor.

Samsung’un kendi geliştirdiği GPU’nun Adreno veya Mali GPU’larla rekabet edebildiği göz önüne alındığında, şirkete ürünleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak ve aynı zamanda muhtemelen bazı maliyetlerden de tasarruf sağlayacak.

Bununla birlikte Exynos 2500’de hala bir RDNA GPU (Xclipse 950) yer alacak. Ancak yakın zamanda çıkan bir söylenti, Samsung’un Galaxy S25 serisindeki yonga setini hiç kullanmayabileceğini bile söylüyor. Bununla birlikte, lansmandan hâlâ birkaç ay uzaktayız ve ileriye dönük olarak daha fazla bilginin ortaya çıkması bekleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu