PlayStation Portal Bekleneni Veremedi

PlayStation Portal Sony'den PSP tarzında bir ürün bekleyenler için iyi bir beklentiydi. Bekleyiş hüsranla sonuçlandı ve bekleneni veremedi.

PlayStation Portal Sony’den PSP tarzında bir ürün bekleyenler için iyi bir beklentiydi. Onca bekleyişin sonucu hüsran çünkü bekleneni veremeyecek.

Sony yakın zamanda PlayStation Portal oyun cihazını duyurdu. Temel olarak, en sevdiğiniz PlayStation 5 oyunlarını hareket halindeyken oynamanıza olanak tanıyan, elde taşınır bir cihaz. Ancak yeni ürün pek iyi karşılanmadı ve pek çok soruyu gündeme getirdi.

Öyleyse gelin PlayStation Portal’ın ne anlama geldiğine ve varlığının neden pek bir anlam ifade etmediğine bir göz atalım.

Sony PlayStation Portal: Markanın Hayal Ettiği Şey

PlayStation Portal, Sony’nin ilk özel Uzaktan Oynatma cihazı olacak şekilde tasarlandı. Buradaki fikir, bu cihazda ve PS5’inizde istikrarlı bir Wi-Fi bağlantınız olduğu sürece, bu taşınabilir cihazı kolayca taşıyabilmeniz ve dünyanın herhangi bir yerinden özel AAA oyunlarını oynayabilmenizdi. Ancak 200$ karşılığında PlayStation hayranları bile PS Portal konusunda ikiye bölünmüş durumda. Basitçe açıklamak gerekirse, elde taşınan cihazda DualSense kontrol cihazının arasına sıkıştırılmış 8 inçlik bir ekran bulunuyor. Oyun akış hizmetlerini destekleyen Razer Kishi ve Logitech G Cloud’un aksine PS Portal, yalnızca PS5’inizle çalıştığı için türünün tek örneği.

Bu onu piyasadaki mevcut el konsollarından oldukça farklı kılıyor.

Elde Taşınır Oyun Konsollarından Farkı Nedir?

Nintendo Switch, ASUS ROG Ally ve Steam Deck, el tipi oyun konsollarının mükemmel örnekleri. Bunlar, oyunları çalıştırmak için başka bir özel makineye ihtiyaç duymayan, tam teşekküllü, bağımsız taşınabilir konsollar. Daha güçlü özellikleri sayesinde elde taşınan oyun konsolları, taşınabilir form faktörünü korurken AAA oyunları çalıştırabilir.

Taşınabilirlik performansın maliyetine mal olsa da, yalnızca konsolun Uzaktan Oynatma özelliğiyle çalıştığı için PS5 deneyiminizi geliştirecek bir aksesuar olduğundan PS Portal’ın öne çıktığı yer burası.

Portalın işlevselliğini sınırlama seçeneği birçok soruyu gündeme getiriyor. Aslında akıllı telefonunuzun buna olası bir alternatif olabileceği göz önüne alındığında Portal’ın hatalı olduğunu iddia edebilirsiniz.

playstation portal
playstation portal

PlayStation Portal Neden Mantıklı değil?

Bu cihazın internette tepki almasının birçok nedeni var, ancak üç spesifik noktaya odaklanalım:

Her şeyden önce, PS Portal’ın sunduğu işlevsellik zaten oldukça erişilebilir. Android akıllı telefonunuz veya tabletiniz, Windows PC’niz, Mac’iniz, iPhone’unuz ve hatta iPad’iniz varsa. PS5’inizde Uzaktan Oynatmayı etkinleştirebilir ve benzer bir deneyim yaşayabilirsiniz. Daha da kötüsü, Sony ayrıca 100$’lık PS Backbone da satıyor; bu da ekranı ortadan kaldırıyor ve onu akıllı telefonunuzla değiştiriyor; bu, tam boyutlu bir DualSense denetleyiciden daha taşınabilir olan katlanabilir bir denetleyiciye sahip olduğunuz anlamına geliyor.

İkinci olarak, pek çok hayran yeni el cihazının neden PlayStation Plus desteği içermediği konusunda kafa karışıklığı yaşadı. Çevrimiçi oyun kütüphanesi hizmeti PS5’te mevcut, bu nedenle oyunları Portaldaki abonelikten de çalıştırabilmeniz mantıklı olacaktır. Maalesef oyuncular yalnızca PlayStation 5’lerine yerel olarak yüklenen oyunları oynamakla sınırlı kalıyor.

Son olarak PlayStation Portal, pek çok kişinin tüketici karşıtı tasarım tercihi olarak kabul ettiği bu tasarımı avuçiçi cihaza getirdiği için önemli eleştiriler aldı. Bu cihaz, Sony’nin en yeni PlayStation ses aksesuarları için özel bir kablosuz bağlantı olan PlayStation Link’i kullanır. Başka bir deyişle, PlayStation Elite kulaklıkları ve PlayStation Explore kulaklıkları. Yani Sony, temel Bluetooth bağlantısına izin vermek yerine, maliyeti yüz doların üzerinde olan bu cihazlardan birini almanıza izin veriyor.

Neyse ki 3,5 mm’lik bir ses girişi mevcut, bu nedenle normal kulaklıklarla en azından kablolu bağlantı mümkün.

Peki Portal’ı daha iyi değer haline getirebilecek herhangi bir şey var mı?

Sony, Portalın İşlevselliğini Genişletmeli

Sony zaten DualSense Edge kontrol cihazını yaklaşık aynı fiyata sattığı için basit bir fiyat indirimi bu el cihazının çekiciliğini artırmayacaktır. Elde taşınan cihaza, akıllı telefonlarını oyun oynamak için kullanmak istemeyen oyuncuların da dahil olduğu küçük bir tüketici grubundan talep gelmeye devam edecek. Portal, PlayStation Plus desteği eklenerek daha çekici hale getirilebilir. Bu özellik daha sonra eklenebilir. Ancak Sony’nin yakında çıkacak olan Project Chronos’un (yeni nesil 4K oyun yayın hizmeti) duyurulduktan sonra desteklenme ihtimali de var. Bu aynı zamanda ürüne olan talebin artmasına da yardımcı olabilir.

Bunun dışında, PlayStation Portal’ın Bluetooth bağlantısına sahip daha yeni sürümleri, cihazın birçok kişi için daha çekici olmasına yardımcı olacak. Bu iki yöntem en hızlı etkiyi yaratabilir ancak Sony, taşınabilir oyun oynamayı tercih eden daha geniş bir kitleye hitap etmek için muhtemelen çok daha fazla iyileştirme yapabilir.

Son zamanlarda çeşitli el konsollarının piyasaya sürülmesi ve Nintendo Switch’in büyük başarısı ile konsol pazarının bu segmentte büyük bir potansiyele sahip olduğu açık.

Başa dön tuşu