MicrosoftWindows

Microsoft Önümüzdeki Hafta Windows 7 ve Windows 8/8.1 Desteğini Sonlandırıyor

Microsoft önümüzdeki salı günü itibariyle Windows 7 veya Windows 8/8.1 sürümleri için kritik güncellemeleri ve teknik desteğini bırakacak

İşletim sisteminizi yükseltmek için hala bekleyen milyonlarca Windows 7 veya Windows 8/8.1 kullanıcısından biriyseniz yükseltme yapmak için bu aralar tam zamanı. 10 Ocak 2023 tarihi ile birlikte Microsoft hem Windows 7 hem de Windows 8/8.1 desteğini sonlandıracak. Önümüzdeki salı günü itibariyle Windows’un bu sürümleri kritik güncellemeleri ve teknik desteğini bırakacak.

Microsoft dışında bazı popüler uygulamalar ve hizmetler de ilerleyen günlerde Windows 7 ve Windows 8/8.1 desteği sona erecek. Geçtiğimiz aylarda Google, Chrome 109’un bu işletim sistemlerini destekleyen tarayıcının son sürümü olacağını açıklamıştı. İşletim sistemlerinde tarayıcı çalışmaya devam edecek ancak Chrome 110 veya daha üstü bir sürümü kullanmak isterseniz Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemini yüklemeniz gerekecek.

Microsoft

Google Chrome dışında aynı durum Microsoft Edge tarayıcısı için de geçerli olacak. Microsoft Edge 109 sürümü ve WebView2 Runtime 109 sürümü, Windows 7 ve Windows 8/8.1’i destekleyen son sürümler olacak. Bu iki güncellemenin 12 Ocak 2023 tarihinde yayınlanması bekleniyor. Ancak Chrome’da olduğu gibi gelecekteki sürümler Windows 7 ve Windows 8/8.1’de mevcut olmayacak.

İlginizi Çekebilir: Windows 11 Moment 3 Güncellemesi Ne Zaman Çıkacak?

Microsoft tarafından yapılan açıklamada yeni sürümleri edinebilmek için sadece güncel işletim sistemlerini kullanmaları gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca kullanıcıların da Windows 7 ve Windows 8/8.1 işletim sistemlerinde kalmamalarını öneriyor. Hali hazırda kullanılan sürümlerde potansiyel güvenlik tehditleri veya riskler olması halinde kullanıcıların güvenliğini sağlamak amacıyla yardımcı olacaklarını da belirtiyorlar. Ancak destek almaya devam edilmesi ve sorunsuz bir deneyim yaşanması için güncel işletim sistemlerini kullanmaları öneriliyor. Ayrıca güncel işletim sistemi olan Windows 11 zorunluluğu bulunmamaktadır. Windows 10 işletim sistemi için destekler 2025 yılına kadar devam edecek.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu