MicrosoftOyun HaberleriPC Oyunları

Microsoft, PlayStation ve Nintendo Switch Kullanıcılarının Oyunlara Servet Harcamasını İstemiyor!

Oyunlara servet harcamaya son. Microsoft, Game Pass servisini Sony'nin PlayStation'ına ve Nintendo Switch'e getirmek istiyor.

30 Kasım 2023 15:05

Türkiye’deki oyun fiyatları her geçen gün artıyor. Üstelik halihazırda sık sık zamlanan etiketlere bir Steam’in TL yerine dolar ile satış yapmaya başlaması eklenince durum içinden çıkılmaz bir hal aldı. PC ve Xbox oyuncularının akıl sağlığını kaybetmesini engelleyen tek şey ise Game Pass. Ancak merak etmeyin çünkü Microsoft hedefine ulaşırsa, PlayStation ve Nintendo Swicth kullanıcıları da bir nefes alacak.

Microsoft, Game Pass Servisini PlayStation ve Nintendo Switch‘e Getirmek İstiyor

Söz konusu temel strateji olduğunda Sony ve Microsoft birbirinden oldukça farklı hareket ediyor. PlayStation cephesi platforma özel oyun geliştirme ve bu oyunlarla konsol sattırmayı hedeflerken, Xbox cephesi Game Pass ile servis hizmeti üzerinden para kazanmayı planlıyor. Üstelik hiçbir platforma özel olmadan rakiplerinde bile yer almak istiyor.

Xbox Game Pass Mart 2022

Eğer bunun bir dedikodu ya da iddia olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu açıklama Xbox’ın finans departmanının başında Tim Stuart’tan geldi. Stuart, bu hafta katıldığı bir etkinlikte “Game Pass’i oyun oynatabilen her ekranda kullanıma sunma misyonumuz var. Bu plan elbette ki Nintendo Switch ve PlayStation’ı da içeriyor.” dedi.

Geçmişte Xbox’ın patronu Phil Spencer da benzer şeyleri ima eden açıklamalar yapmıştı. Ancak ilk defa bir yönetici açık bir şekilde platform adı vererek PlayStation dedi. Elbette ki Microsoft’un bu konuda hevesli olması yeterli değil. Sony ve Nintendo’nun da istekli olması gerekiyor. Ancak bu oldukça zor.

Bunun iki temel nedeni var. Bunlardan ilki Xbox Game Pass kütüphanesindeki oyunların halihazırda PlayStation Plus gibi servislerde ve söz konusu platformların dijital mağazalarında yer alması. Ancak bu problem sadece Microsoft oyunlarının yer almasına izin verilerek çözülebilir. Böylelikle konsol üreticileri komisyon kaybetmez.

Ancak asıl sorun Sony ve Nintendo’nun Microsoft’a para kazandırmak istemeyecek olması. Her ne kadar Xbox rekabete eskisi gibi yaklaşmasa da Asyalı rakipleri aynı fikirde değil. Bu nedenle Game Pass servisine izin vererek rakiplerine milyonlarca yeni abone ve milyarlarca dolar kazandırmak istemeyecektir. Elbette ki şu an bahsettiklerimiz tamamen tahmin. Kim bilir bir gün belki gerçekten de bu durumun yaşandığını görürüz.

Netflix, GTA Vice City, GTA San Andreas ve GTA III’ü Abonelerine Ücretsiz Veriyor!

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu