GenelLG

LG ve Cybellum’dan CES 2024 Çıkarması! Otomobiller Siber Saldırılara Karşı Güvende Olacak!

LG Electronics ve Cybellum, Siber Güvenlik Yönetim Sistemi (CSMS) Kokpit platformunu CES 2024'te tanıtmaya hazırlanıyor. 

Söz konusu teknoloji olduğunda akla gelen ilk şirketlerden biri olan LG, ürün ailesini genişletmeye devam ediyor. Üstelik Koreli teknoloji devi sadece tüketici elektroniği değil, siber güvenlik gibi teknolojinin her alanında faaliyet gösteriyor. Bu doğruluda LG Electronics ve Cybellum, Siber Güvenlik Yönetim Sistemi (CSMS) Kokpit platformunu CES 2024’te tanıtmaya hazırlanıyor.

LG ve Cybellum, CES 2024’TE Siber GÜVENLİK Güvenlik Yönetim Sistemi Kokpitini Tanıtacak

Günümüzde otomobiller teknolojik anlamda her geçen gün biraz daha gelişiyor. Otonom sürüş ve sürekli internete bağlı olmak derken içerisindeki teknolojiler herkesi şaşırtmayı başarıyor. Ancak bu durum, bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Her ne kadar şu ana dek sadece filmlerde görmüş olsak da dışarıdan bir hacker  müdahalesi riski daima var. İşte bu tip sorunlara engel olmak isteyen LG ve Cybellum, Siber Güvenlik Yönetim Sistemi (CSMS) Kokpit platformunu CES 2024’te tanıtacak.

LG cybellium

LG ve 2021’de satın aldığı otomotiv siber güvenlik şirketi Cybellum’un ortak çalışmasıyla tasarlanan CSMS Cockpit platformu, araç siber güvenliğini maksimuma çıkarmayı hedefliyor. Sistem bir yandan güvenliği sağlarken bir yandan da müdahaleyi kolaylaştırarak siber güvenlik düzenlemeleriyle tamamen uyumlu kalmasını sağlıyor.

Önemi giderek artan bir alan olan otomotiv siber güvenliği, WP.29 UNECE R155 siber güvenlik düzenlemeleri yürürlüğe girdiğinde mobilite sektörünün odak noktasında yer alacak. Temmuz 2024’ten itibaren, OEM’ler tarafından üretilen tüm araçların, AB üye ülkeleri, İngiltere, Japonya ve Güney Kore de dahil olmak üzere 54 ülkede araç satışının ön koşulu olan tip onayı alabilmesi için yeni oluşturulan siber güvenlik standartlarını karşılaması gerekiyor. OEM’lerin gelecek değişkliklere uymasını destekleyen LG ve Cybellum’un CSMS Kokpiti, otomotiv siber güvenlik yönetiminin birçok zorluğunu ele alan eksiksiz bir platform olarak tanımlanıyor.

CSMS Cockpit platformu, güvenlik açıklarını hızlı bir şekilde tespit ederek proaktif olarak izliyor ve potansiyel tehditleri ortadan kaldırmak için önleyici tedbirler alıyor. LG ve Cybellum’un çözümü, kullanım ömrü boyunca (yaklaşık 20 yıl) araç bileşenlerini kapsamlı bir şekilde analiz edebiliyor, geliştirme ve gerçek dünya kullanımını kapsayan kapsamlı bir veritabanı oluşturup yönetebiliyor.

Güvenlik endişelerini otomatik olarak ele alan ve müdahale etkinliğini takip eden platform, bireysel bileşenler için gerçek zamanlı risk tespitine ve inceleme protokollerine olanak tanıyor. CSMS Kokpiti, izlemeden yönetime kadar ürün güvenliği için bir kontrol merkezi görevi görerek otomobil  üreticilerinin bileşenle ilgili güvenlik tehditlerini anında değerlendirmesine ve ele almasına olanak sağlıyor. Ayrıca, yeni tanımlanan tehditleri ve bunların üretici parçaları üzerindeki olası etkilerini aktif olarak değerlendirerek genel güvenlik güvenilirliğini artırıyor.

Cybellum’un CEO’su Slava Bronfman konuyla ilgili şöyle konuştu: “Ortak uzmanlığımızın bir ürünü olan CSMS Kokpiti, otomotiv OEM’lerine siber güvenlik yönetiminin karmaşıklıklarını benzeri görülmemiş bir verimlilik ve etkinlikle yönetme gücü verecek. Bu çığır açan platformun, siber güvenlik mükemmelliği için yeni bir standart belirleyeceğinden ve güvenli bağlantılı araçların geleceğini şekillendireceğinden eminiz.”

LG Araç Bileşenleri Çözümleri Şirketi Başkanı Eun Seok-hyun ise şöyle konuştu: “LG’nin otomotiv bileşeni geliştirme deneyimi ve Cybellum’un otomotiv güvenliği uzmanlığı, otomobil üreticilerinin hem şimdi hem de gelecekte ihtiyaç duyulan siber güvenlik standardını sunmasına yardımcı olacak bir çözüm olan CSMS Kokpitinde bir araya geliyor. Oto siber güvenliğinin artan öneminin farkındayız ve giderek dijitalleşen ortamda veri bütünlüğünü ve araç güvenliğini destekleyen platformlar ve teknolojiler sağlamaya kararlıyız.”

LG Online Satışlara Başladı! %10 İndirim Kuponu da Geldi

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu