Akıllı TelefonGenel

Honor ve Huawei Atak Yaptı, Samsung’un Koltuğu Sallandı!

Katlanabilir akıllı telefon pazarında son durum ne? Yeni bir araştırma, pazarın büyüdüğünü ama Samsung'u kötü günlerin beklediğini gösterdi.

7 Aralık 2023 12:57

Katlanabilir akıllı telefon pazarı inanılmaz bir hızla büyüyor. Son ortaya çıkan raporlar gösterdi ki yılın üçüncü çeyreğinde Samsung, Google, Huawei, Xiaomi, TECNO ve Google gibi şirketler toplamda 7 milyon katlanabilir telefon satarak rekor kırdı. Yıllık büyüme oranı yüzde 16’ya ulaşırken, bir önceki çeyreğe kıyasla büyüme yüzde 215’i buldu. Peki tüm bu büyümede hangi marka ne kadar pay aldı?

Katlanabilir Akıllı Telefon Pazarı Rekor Kırdı!

Katlanabilir akıllı telefon dendiğinde akla gelen ilk marka olan Samsung, bu çeyrekte zirvedeki yerini korumayı başardı. Şirket pazardan yüzde 45 pay aldı. İlk bakışta göze çarpan detay ise şirketin yüzde 75’ten düşmesi oldu. Yine de artan rekabeti ve satış adetlerini düşündüğümüzde bu pek de şaşırtıcı değil. Özellikle de Güney Koreli üreticinin sattığı modellerin fiyatlarının tüm rakiplerinden daha yüksek olduğunu düşünürsek.

Katlanabilir Telefonlar

Pazardaki ikincilik ise iki eski dost Honor ve Huawei arasında bölünmüş durumda. Her iki şirket de yüzde 6’lık bir pay ile ikinciliği paylaşıyor. Listenin geri kalanındaki isimler OPPO, vivo ve Xiaomi gibi markalar olurken, uzmanlar 2023’ün son çeyreğinde bizi bambaşka bir tablonun beklediğini söyledi. Buna göre akıllı telefon satışları ciddi oranda bir düşüş gösterecek. Hatta şimdiden yüzde 36 oranında daha az satış söz konusu.

Ne yazık ki bu durum özellikle de Samsung’u etkileyecek gibi duruyor. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere pazar payındaki düşüşe rağmen şirketin pozitif bir tablo çizmesinin tek nedeni total büyüme. Bunu şirketin 100 dilimlik bir pastadan aldığı dilim sayısının azalması ama pasta büyüdüğü için için bundan etkilenmemesi olarak yorumlayabilirsiniz. Ancak yılın son çeyreğinde düşen satışlar ve artan rekabetle hem pasta hem de dilim sayısı küçülürse Koreli üretici bir çıkmaza girebilir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu