Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiPhone

iPhone Satışları İşte Bu Sebeple Artabilir

Yeni bir rapora göre Apple'ın Apple Intelligence sayesinde iPhone satışlarını artırması bekleniyor. Peki iPhone satışları ne kadar artacak?

iPhone 15 serisinin şu ana kadar elde ettiği satışlar Apple’ın beklentilerinin altında kaldı. Özellikle Huawei’in Çin’de gerçekleştirdiği büyük çıkış, Apple için bir numaralı pazar olan Çin’de satışların beklentilerin altında kalmasına neden oldu. iPhone 16 serisi söz konusu olduğunda ise Apple’ın iPhone satışlarını artırması bekleniyor. Zira bu defa Apple’ın elinde güçlü bir silah var: Yapay zeka özellikleri olan Apple Intelligence.

iPhone Satışları Yapay Zeka Sayesinde Artacak

Bloomberg’in haberine göre Apple, 2024 yılında en az 90 milyon iPhone 16 serisi akıllı telefon satmayı hedefliyor. Apple, tedarikçilerine ve iş ortaklarına, yaklaşık 81 milyon iPhone 15 modelinin sevk edildiği 2023 yılına kıyasla sevkiyatlarda %10 artış hedefliyor.

iPhone 16 Pro Max pil

Gelecekteki tüm iPhone 16 modelleri, Apple Intelligence’ı destekleyecek yeni nesil A18 çipini kullanacak. Şimdilik yalnızca iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, Apple’ın yapay zeka özelliklerini destekleyecek kadar güçlü. iPhone 15 fiyatları ABD’de 800 dolardan başlıyor. Başlangıç ​​fiyatı muhtemelen Apple Intelligence’ı destekleyecek temel iPhone 16 modeli için aynı olacaktır.

Apple henüz Çin’de faaliyet gösteren bir yapay zeka şirketiyle anlaşma yapmadığı için Apple Intelligence’ın Çin’de nasıl çalışacağına dair bir bilgi yok. Apple, Baidu, Alibaba grubu ve Pekin merkezli girişim Baichuan AI ile görüşmelerde bulunuyor ancak bir anlaşma haberi henüz gelmedi.

Apple Intelligence, lansman sırasında yalnızca İngilizce olarak mevcut olacak ve Avrupa Birliği’nde piyasaya sürülmeyecek, bu da Avrupa’daki satışları olumsuz etkileyecektir. Apple, haziran ayında, Apple Intelligence’ın Dijital Piyasalar Yasası gereksinimlerine nasıl uyumlu hale getirileceğini bulmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu