iPhone 5S 2022 Yılında Hala Alınır Mı?

Türkiye’deki telefon fiyatlarının arşa çıkmasından sonra gözler eskilere çevrildi. Peki, 2022’de iPhone 5S hala alınır mı?

Teknolojik ürünler beklendiği gibi zamlanmaya başladı. Apple Türkiye‘nin başlattığı bu zam furyasına Microsoft Türkiye de dahil olmuş ve yeni nesil oyun konsollarının fiyatlarını iki katına çıkardı. Diğer firmalar da çok yakında ürünlerine zam yapmaya başlayacak. Durum böyle olunca gözler eski modellere çevrilmeye başlandı. Şu an 1.000 TL bandında satılan iPhone 5S kullanıcıların direkt ilgi odağı olmuş durumda. Peki, 2022’de hala bu model alınır mı? Alınacak bu karar 1.000 TL’yi çöpe atmak mı olur? Gelin derinlemesine bir göz atalım.

iPhone 5S Alınır Mı?

Öncelikle güncelleme konusundan giriş yapalım. Bu model en son iOS 12.5.5 güncellemesini aldı. Şu an iOS 15 güncellemesinin mevcutta olduğunu belirtelim. Yani bu telefon Apple’ın yeniliklerinden 3 yıl öncesinden geliyor. Şu an WhatsApp iOS 10 ve üzeri modellerde çalışıyor. Ancak 1-2 yıla kalmadan bu gereksinim iOS 13’e çıkabilir. Bu yüzden iPhone 5S’te WhatsApp’ı kullanamaz hale gelebilirsiniz. YouTube uygulaması ise şu an iOS 12 ve üzeri sistemlerde çalışıyor. Yani seneye YouTube’u bu telefonda kullanamayacaksınız.

Popüler uygulama desteğini 1-2 yıl içerisinde kaybedecek olan iPhone 5S’i satın almak bu açıdan çok mantıksız. Ancak benim için uygulama önemli değil diyorsanız gelin telefonun özelliklerine bir göz atalım. Telefonda bizi 4.0 inç büyüklüğünde 640 x 1136 piksel çözünürlüğünde Retina ekran karşılıyor. Küçük ekran sevenlere hitap eden bu modelde Apple A7 yonga seti bulunuyor. 1 GB RAM ve 16 GB dahili depolama birimi ile gelen telefonda o zamanın teknolojisi buna el verdiği için tek kamera kurulumu kullanılıyor.

iPhone 5s

Telefonun arkasında 8 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyaframlı tek kamera kurulumu yer alıyor. Önde ise 1.2 Megapiksel çözünürlüğünde selfie kamerası bulunuyor. Yani günümüzün giriş seviyesi telefonlarından bile daha kötü kameraya sahip diyebiliriz.

Touch ID ile güvenliğini sağlayan bu telefon, telefonu telefon olarak kullanmak isteyenlerin ihtiyaçlarını giderebiliyor. Bunun ötesine gümüzde geçemeyen iPhone 5S’i bu kriterleri göz önünde bulundurursak almak pek mantıklı görünmüyor…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu