Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiPhone

iPhone 16 Pro Ekranı Android Rakiplerinin Gerisinde Kalacak

iPhone 16 Pro modelinde yer alacak ekran 1200 nit parlaklığa ulaşabilecek. Bu değer iPhone 15 Pro ile aynı görünüyor.

iPhone 16 serisi gündemde sıcak yerini korumaya devam ediyor. Seride yer alacak herhangi bir model neredeyse her gün yeni bir sızıntıya konu olmakta. Son olarak iPhone 16 Pro modelinde yer alacak panelin parlaklık değerleriyle ilgili bilgier geldi.

iPhone 16 Pro Ekranı Daha Parlak Olacak

Wiebo aracılığıyla aktarılan bilgilere göre iPhone 16 Pro, iPhone 15 Pro’ya kıyasla daha parlak bir ekran sunacak. Sızıntıya göre eylül ayında tanıtılacak olan model 1200 nit tipik ekran parlaklığına ulabilecek. Bu değer iPhone 15 Pro’da 1.000 değerinde. Bu noktada 16 Pro’nun ekranın öncülüne kıyasla yüzde 20 daha parlak olacak.

Tipik parlaklıkta yüzde 20’lik bir artış sağlansa da, iPhone 16 serisinin bu noktada Android rakiplerinin çok gerisinde kalacağı görülüyor. Android ekosistemindeki mevcut telefonlar bile 2.000 nit tipik parlaklığı zorlamakta, hatta bazı içeriklerde bu değerler 4-5 bin nit’e ulaşabilmekte.

iPhone 16 Pro Max

Sızıntı ayrıca telefonun 1600 nit “uyarılma” parlaklığı sunacağını da iddia ediyor. Hem iPhone 14 Pro hem de 15 Pro zaten Yüksek Parlaklık Modunda (HBM) 2000 nite kadar çıktığı için bu değer biraz kafa karıştırıcı. 9to5Mac’in yaptığı testlerde iPhone 15 Pro, HDR içeriğini gösterirken 1600 nit en yüksek parlaklığa ulaşıyor. Eğer bu doğruysa, “uyarma 1600 nit”, HDR içeriğini görüntülerken maksimum parlaklığı ifade etmekte. Yani bu değer 16 Pro’da değişmeden kalacak.

Modern akıllı telefonlar, farklı aydınlatma koşullarına bağlı olarak farklı en yüksek parlaklık seviyelerine ulaşacak şekilde programlanmıştır. Farklı terimler olsa da kavram oldukça basittir. “Manuel” veya tipik en yüksek parlaklık, telefonun iç mekan (çok parlak olmayan) aydınlatma koşullarında ulaşacağı maksimum parlaklığı ifade eder. Bir sonraki adım, güçlü dış mekan aydınlatma koşullarında daha yüksek parlaklığa olanak tanıyan HBM’dir (Yüksek Parlaklık Modu). Tüm bunlara ek olarak bazı modern akıllı telefonlar, HDR içeriği için inanılmaz derecede yüksek bir “yerel zirve parlaklığına” olanak tanıyor. Bu durumda içeriğe bağlı olarak ekranın yalnızca küçük bir kısmı yüksek parlaklık seviyesine ulaşıyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu