iPhone 15 Pro Serisinde RAM Kapasiteleri Belli Oldu

iPhone 15 serisinin RAM birimleri belli oldu. iPhone 15 Pro modellerinde 8GB yer alırken, standart modellerde ise 6GB RAM kullanımı sürdü.

Yıllardır süre gelen Apple etkinliklerine aşinaysanız, şirket bu lansmanlarda telefonların RAM, pil ve hızlı şarj özelliklerine pek değinmez. Ancak telefonların piyasaya sürülmesiyle birlikte yeni iPhone’ların saydığımız bu özellikleri bir bir ortaya çıkar. iPhone 15  ve 15 Pro serisi 12 Eylül tarihi itibariyle tanıtıldı ve bunlar arasında ilk RAM kapasiteleri ortaya çıktı.

Xcode 15’in aktardıklarına göre temel iPhone 15 ve 15 Plus’ın geçen yılki modellerde olduğu gibi 6 GB RAM’e sahip. Ancak iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max geçen yıl ki modellerden farklılık gösteriyor. Bu modellerde RAM miktarı 8GB’a çıkarıldı. Pro serisinde geçen yıla göre 2GB’lık bir artış gerçekleştirildi. Apple’ın ne tür bir bellek kullandığı ise ancak akıllı telefonların sökülmesinden sonra belli olacak.

iPhone 13 ve iPhone 13 mini’nin 4 GB RAM ile donatıldığını belirtmekte fayda var. Aynı zamanda M2 işlemcili ve 1 ve 2 TB sürücülü iPad Pro’da 16 GB RAM yer almakta. Android ekosisteminde 24 GB RAM’e sahip telefonlar mevcut. Ancak benchmar sonuçları ve günlük kullanım deneyimlerine bakıldığında iPhone’ların 8GB hatta 6GB RAM ile yapabildikleri çok daha fazla. iPhone 15 Pro modellerinde yer alan 8 GB RAM ile göreceğiz ki telefonlar tüm ağır yüklerin altından bile rahatlıkla çıkacak.

Apple’ın bu noktada Android rakiplerini yakalamak gibi bir derdi yok. Şirket düzenli olarak 2 ya da 3 yılda bir iPhone’lardaki RAM kapasitesini düzenli olarak artırıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu