iPhone 12 Satışlarına Yasak Geldi

iPhone 12 satışlarına Fransa'dan engel geldi. Firma, yeni 15 serisini satışa sunduğu anda Fransa'dan büyük bir şok yaşadı.

iPhone 12 satışlarına Fransa’dan engel geldi. Firma, yeni 15 serisini satışa sunduğu anda Fransa’dan büyük bir şok yaşadı.

Apple’ın, cihazın Özgül Soğurma Oranı’nın (SAR) yasal sınırın üzerinde olması nedeniyle iPhone 12′ Fransa’da satması yasaklandı. Fransa Ulusal Frekans Ajansı (ANFR), modelin izin verilen elektromanyetik dalgalardan daha fazlasını yaydığını ve şirketin derhal başlayarak cihazı satmayı bırakması gerektiğini belirtti.

Ajans, üç yıllık Apple akıllı telefonu da dahil olmak üzere 141 telefonu SAR açısından test etti ve telefon cebe yerleştirildiğinde kilogram başına 5,74 watt yaydığını tespit etti. SAR için AB standardı kilogram başına 4,0 watt’tır. Sınırın 2,0 W/kg olduğu, insan vücudundan 5 mm uzağa yerleştirilen ikinci testte iPhone’un gereksinimler dahilinde olduğu belirlendi.

ANFR bildirisinde, Apple‘ın bu sorunu hızlı bir şekilde çözmek için “mevcut tüm araçları” uygulaması gerektiği, aksi takdirde Avrupa ülkesinde satılan tüm birimlerin geri çağrılması isteneceği belirtildi. Fransa’nın dijital ekonomiden sorumlu yardımcısı Jean-Noel Barrot’a göre Apple bunu bir yazılım güncellemesiyle düzeltebilir ve bunu iki hafta içinde yapması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu