Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiOSiPhone

iPhone 12 İçin Radyasyon Güncellemesi Yayınlanacak

Apple, son günlerde gündemden düşmeyen iPhone 12 için radyasyon değerini düşürecek bir güncelleme yayınlayacak.

iPhone 12 modelinin yüksek değerde radyasyon yaymasına gerekçe olarak Fransa’da telefonun satışları durduruldu. Apple, satış yasağının daha fazla ülkeye yayılmasının önüne geçmek için bir güncelleme hazırlıyor.

Reuters’in haberine göre Apple, radyasyon endişelerini gidermek için Fransa’da iPhone 12 modelinin yazılımını güncelleyecek. Daha önce Belçika ve diğer Avrupa ülkeleri, iPhone 12 bağlantılı potansiyel sağlık risklerini incelemekle ilgilendiklerini belirtmişlerdi. Fransa, radyasyona maruz kalma limitlerinin ihlali nedeniyle modelin satışını zaten durdurmuştu.

Buna yanıt olarak Apple, Fransa’daki iPhone 12 kullanıcıları için düzenlemelerin askıya alınmasına yönelik bir yazılım güncellemesi yayınlamayı planladığını duyurdu. Fransız hükümeti bu hareketi memnuniyetle karşıladı ve bunun 2020 modelinin satışlarının yeniden başlamasını sağlayacağını bildirdi. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’ne göre son 20 yılda yapılan araştırmalarda cep telefonlarıyla ilişkili doğrulanmış herhangi bir sağlık riski bulunamadı.

Apple, güncellemenin güvenlik endişeleri nedeniyle değil, Fransız düzenleyici protokollerine uyum sağlamayı amaçladığını açıkladı. Apple, iPhone’un birçok uluslararası kuruluş tarafından onaylanan küresel standartları karşıladığını yineledi. Fransa Dijital İşler Bakanı Jean Noel Barrot da yazılım güncellemesini onayladı.

Fransız düzenleyici Agence Nationale des Frequences (ANFR), güncellemeyi derhal test ederek Avrupa standartlarına uygun hale getirmeyi ve Fransa’daki satış askıya alınmasını kaldırmayı planlıyor.

ANFR, iPhone 12 için vücut tarafından emilen radyofrekans enerjisinin bir ölçüsü olan daha yüksek bir Özel Emilim Oranı (SAR) belirlemişti. Ancak uzmanlar, düzenleyici limitlerin zararın kanıtlandığı seviyelerin çok altında olması nedeniyle bunun güvenlik riski oluşturmadığını belirtti.

CCS Insight’ın baş analisti Ben Wood, özellikle iPhone 12’nin daha eski bir model olması nedeniyle olayın muhtemelen hızla unutulacağına inanıyor. Apple yazılım güncellemesini başlatmamış olsaydı, olası bir geri çağırma daha önemli bir sorun olabilirdi.

Bu hafta iPhone 15 serisini tanıtan Apple, geçen yıl Avrupa’da 95 milyar doları aşan gelir elde etti. Bu gelir, Avrupa’yı ABD’den sonra Apple için en büyük ikinci pazar haline getiriyor. Ayrıca bu dönemde Avrupa’da yaklaşık 50 milyon iPhone satıldı.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu